Nowy wymiar rozliczeń

01.01.2018

Nowy wymiar rozliczeń

Prowadzisz firmę? Od 1 stycznia 2018 r. będziesz przykazywał wszystkie wpłaty na jeden, indywidualny numer rachunku składkowego.

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca (płatnik składek) zamiast trzech albo czterech przelewów będzie dokonywał tylko jednego na swój numer rachunku składkowego (NRS). Składa się on z 26 cyfr. W numerze rachunku jest zawarty numer identyfikujący ZUS i numer NIP (ostatnie 10 cyfr).

Indywidualny numer nadał płatnikowi ZUS. Można go sprawdzić w wyszukiwarce na stronie internetowej www.eskladka.pl lub ustalić dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00) albo w placówce Zakładu. Płatnik, który nie będzie znał swojego numeru rachunku w ZUS, nie będzie mógł opłacić składek.

Proporcjonalny podział

Od 2018 roku płatnik nie będzie podawał w przelewie, jakie składki opłaca i za jaki okres. ZUS podzieli każdą jego wpłatę proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na podstawie składek za ostatni miesiąc, które płatnik wpisał do deklaracji rozliczeniowej albo które wpisał ZUS – jeśli płatnik był zwolniony z jej przekazywania. Jeżeli płatnik będzie miał długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą należność. Dzięki temu nie będą rosły odsetki za zwłokę.

 

Długi a ubezpieczenie chorobowe

Przedsiębiorca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu pod warunkiem, że opłaca składki w terminie i w pełnej wysokości. W 2018 roku nie będzie mógł opłacić tylko bieżących składek na ubezpieczenia społeczne bez uregulowania zaległości, aby skorzystać np. ze świadczeń chorobowych. Jego wpłata pokryje najpierw zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Jeśli wpłata będzie zbyt niska, przedsiębiorca nie opłaci bieżących składek. Nie będzie więc podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

 

Korzystny układ ratalny

Przedsiębiorca (płatnik), który ma długi składkowe i nie może ich jednorazowo spłacić, a chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego – w razie potrzeby – świadczenia, powinien skorzystać z możliwości zawarcia układu ratalnego. Dzięki temu będzie spłacał raty na indywidualny numer rachunku składkowego odrębnym przelewem (w terminie wyznaczonym dla kolejnych rat). Będzie mógł również opłacić ratę i bieżącą składkę jedną wpłatą, jeśli zrobi to przed terminem wyznaczonym dla obu tych należności.

  • kg
Najnowsze artykuły