Śledztwo w sprawie kradzieży danych w MOPS-ie przedłużono do lipca

21.01.2022

Śledztwo w sprawie kradzieży danych w MOPS-ie przedłużono do lipca

Śledztwo w sprawie kradzieży danych pracowników częstochowskiego MOPS-u zostało przedłużone do lipca 2022 roku. Dotychczas przesłuchano w tej sprawie ponad 1000 osób, Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu, która prowadzi dochodzenie, chce przesłuchać 2700 osób, czyli wszystkich, których dane zostały wykorzystane do głosowania w budżecie obywatelskim na program “Częstochowa silna dzielnicami”.

Afera związana z kradzieżą danych pracowników częstochowskiego MOPS wybuchła w lutym 2021 roku. Sprawę nagłośniła radna PiS, Monika Pohorecka, która w przeszłości była związana zawodowa z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Nieprawidłowości zostały odkryte przypadkowo. Kiedy jeden z pracowników MOPS chciał zagłosować w budżecie obywatelskim, okazało się, że jego dane zostały już wykorzystane w głosowaniu. Niestety takich osób było więcej i dyrektor MOPS 17 lutego 2021 roku dyrektorka MOPS zawiadomiła częstochowską prokuraturę.

Sprawę przejęła jednak Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu. Taką decyzję podjęła Prokuratura Regionalna. To często spotykana procedura, kiedy śledczy badają jednostki samorządowe. Prokuratura chce w ten sposób uniknąć podejrzeń o stronniczość, bo przy pełnieniu codziennych obowiązków prokuratorzy i urzędnicy często współpracują.

Sosnowiecka prokuratura chce przesłuchać wszystkie osoby, których dane wykorzystano do głosowania na program “Częstochowa silna dzielnicami”. Jest to ponad 2700 częstochowian, których sukcesywnie przesłuchuje częstochowska policja. Dotychczas przesłuchano już ponad 1000 osób. Ponad 120 pokrzywdzonych chce ścigania sprawców kradzieży danych.

Prokuratura zabezpieczyła setki kart SIM, komputery i telefony komórkowe, należące do kilku osób. Biegli już potwierdzili, że część z nich została wykorzystana do głosowania w budżecie obywatelskim.

Śledztwo zostało przedłużone do 14 lipca 2022 roku. Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów. Śledztwo prowadzone jest w sprawie artykułu 190 a paragraf 2 kodeksu karnego. Karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy podlega ten, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

  • TS
Najnowsze artykuły