Bardziej zielono na Placu Pamięci Narodowej. Jest projekt

27.01.2022

Bardziej zielono na Placu Pamięci Narodowej. Jest projekt

Drzewa, krzewy, byliny, niskie żywopłoty oraz mniej granitu – tak ma wyglądać Plac Pamięci Narodowej w nowym wydaniu. Projekt przedstawiający przebudowę tego miejsca już powstał.

Plac Pamięci Narodowej został wybudowany w latach 80. z myślą m.in. o obchodach rangi wojewódzkiej. W ostatnich latach jest on wykorzystywany również podczas uroczystości miejskich. W ciepłe dni plac, poza czasem organizacji uroczystości patriotycznych i rocznicowych, jest mało przyjazny, bo nie można się tam schronić w cieniu drzew, a nagrzane płyty podwyższają temperaturę otoczenia. W związku z tym miasto chce odmienić jego oblicze. – Chcemy zamienić trochę granitowej pustyni na piękne, zielone i przyjazne dla naszych mieszkańców miejsce – zaznacza prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Zmiany oczywiście uwzględniają, że jest to miejsce pamięci, dlatego plac musi zachować swoją godność – dodaje.

W tworzenie projektu związanego z przebudową, zaangażował się prof. Jacek Budyn, architekt zgodnie, z którego koncepcją przed ponad 40. laty powstał Plac Pamięci Narodowej. – W latach 80. wspólnie profesorem Wincentym Kućmą dostaliśmy propozycję stworzenia pomnika na pustym placu. Zgodnie z intencją realizowanych przez nas projektów staraliśmy się nie stawiać na placu monumentu. Chodziło o to, aby stanowił on część pomnika. Wszystko miało tworzyć jednorodną i wzajemnie uzupełniającą się przestrzeń publiczną – mówił prof. Budyn. – Musieliśmy też pochodzić kilka elementów. Zachować strefę zieloną dla mieszkańców, ale też stworzyć miejsce pod organizację zgromadzeń i uroczystości publicznych. Musieliśmy też poddać się pewnym oczekiwaniom w tym zakresie. Próbowaliśmy więc wszystkie te elementy pogodzić ze sobą. Po latach funkcjonowania w takiej formie, przyszedł czas na zmiany. Oddanie temu miejscu zieleni to słuszny kierunek. Za jej sprawą nie stracimy wyniosłości samego monumentu, a także możliwości organizacji ceremonii, czy uroczystości. Plac stanie się po prostu bardziej kameralny i przyjazny – zapewniał prof. Budyn.

Koncepcją metamorfozy Placu Pamięci Narodowej zajmował się również architekt Tomasz Borowiecki. – Sporym wyzwaniem było takie zaprojektowanie zieleni, aby nie była ona monotonna. Postawiliśmy na dość swobodny układ. Na placu pojawi się wiele gatunków roślin – od wyższych form zielonych do niższych schodzących w kierunku pomnika. Wzdłuż ul. Śląskiej widzimy rząd platanów, które będą oświetlone. Projekt zakłada również lekką korektę z uzupełnieniem układu przestrzennego za pomnikiem. Pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci, a także stojaki na rowery. Plac zyska nową jakość i będzie przyjaznym miejscem dla częstochowian – podsumowuje Tomasz Borowiecki. Jak wynika z zapowiedzi Centrum Usług Komunalnych, posadzone zostaną platany klonolistne o średnicy 20-25 cm i wysokości 4 do 4,5 metra.

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że przebudowa Placu Pamięci Narodowej nie powinna przekroczyć miliona złotych.

 

  • kg
Najnowsze artykuły