Znamy nowe stawki abonamentu RTV

06.02.2022

Znamy nowe stawki abonamentu RTV

Masz w domu telewizor i radio? Nawet jeśli z nich nie korzystasz, musisz zapłacić abonament RTV. Jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na karę, która może być nawet trzydziestokrotnością miesięcznej opłaty abonamentowej. Ściganiem tego typu dłużników ma zająć się… Urząd Skarbowy. Część osób opłaty uiszczać jednak nie musi.

Poczta Polska opublikowała stawki abonamentu RTV na przyszły rok. Za odbiornik telewizyjny musimy zapłacić 24,50 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 294,00 zł), a za radiowy 7,50 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 90,00 zł).

Ci, którzy zdecydowali się na uregulowanie płatności z góry, mogli skorzystać z bonifikaty. Jak to działa w praktyce? Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2022 r. uiścili opłatę abonamentową za cały rok, otrzymali 10-procentową zniżkę. Co istotne, przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc. Musimy jednak pamiętać, że możemy z niej skorzystać, jeśli zapłacimy z wyprzedzeniem, tj. w terminie do dnia 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A. W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25. dnia miesiąca wpłynie na rachunek Poczty 26. lub 27. dnia jednostki Poczty Polskiej nie mogą naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu.

Co istotne, jeśli nie opłacimy abonamentu, narażamy się na karę, która może być nawet trzydziestokrotnością miesięcznej opłaty abonamentowej. W sytuacji, gdy nie odpowiemy na wezwanie do zapłaty, po 7 dniach od niezrealizowania obowiązku zapłaty zainteresuje się nami Urząd Skarbowy. W 2021 roku urzędy skarbowe w całym kraju otrzymały ponad 100.000 wniosków o stosowne ukaranie wszystkich dłużników, którzy uchylają się od obowiązku płacenia abonamentu! Jeśli ktoś więc dopatrzy się, że nie płacimy abonamentu, skarbówka może wystawić wniosek o egzekucję naszego długu przez komornika. Ten z kolei zajmie środki znajdujące się na naszym koncie.

Część osób jest zwolniona z opłat abonamentowych. Zaliczają się do nich między innymi:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby, co do których orzeczono całkowitą niezdolności do pracy,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Warto jednak zaznaczyć, że osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych muszą przedstawić w urzędzie pocztowym dokument potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz odpowiednie oświadczenie.

 

  • kg
Najnowsze artykuły