Silne i bezpieczne nie tylko od święta

08.03.2022

Silne i bezpieczne nie tylko od święta

W samym centrum miasta – na placu Biegańskiego – zainaugurowano kampanię „Bezpieczna kobieta”. W jej ramach powstał specjalny poradnik edukacyjny dla pań. Oprócz tego na autobusach miejskich zobaczymy banery z memami autorstwa Marty Frej.

Akcję zainaugurowano w Międzynarodowym Dniu Kobiet. Jej hasło przewodnie to „Bądźmy silne i bezpieczne”. – Chcemy promować bezpieczne postawy wśród mieszkanek Częstochowy. Kierujemy do nich specjalny poradnik „Bezpieczna kobieta” przygotowany we współpracy z Urzędem Miasta Częstochowy, Komendą Miejską Policji w Częstochowie, Miejskim Szpitalem Zespolonym i Stowarzyszeniem „Częstochowskie Amazonki” – mówi Paweł Konieczny, prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie. W pierwszej część broszury znajdziemy ogólne informacje na temat bezpieczeństwa kobiet w domu, na spacerze, dyskotece, w komunikacji miejskiej. Druga część – przygotowana przede wszystkim przez policję – dotyczy głównie przemocy w rodzinie. Trzecia poświęcona jest zdrowiu kobiet. Poradnik został opatrzony memami znanej artystki i aktywistki, związanej przez lata z Częstochową, a mieszkającej obecnie w Gdyni – Marty Frej. Rysowniczka przygotowała 5 sugestywnych memów odwołujących się do poczucia bezpieczeństwa kobiet i sytuacji, w jakich czasem stawia je los, w tym sytuacji przemocy domowej. Znajdziemy je również na pięciu częstochowskich autobusach. Przez cały marzec będą one jeździły po Częstochowie i zwracały uwagę pasażerów MPK oraz przechodniów. – To takie „ruchome plakaty”. Za ich sprawą chcemy dotrzeć do jak największej liczy osób – dodaje Paweł Konieczny.

Akcja odbywa się pod patronatem prezydenta Częstochowy. – Kobiety mają prawo być bezpieczne – od przemocy, od chorób, bezpieczne w domu, na ulicy czy w czasie działalności publicznej. We wszystkich sytuacjach. I właśnie temu ma służyć akcja „Bezpieczna kobieta” – wyjaśnia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w naszym mieście i powiecie ponad 45% ofiar przestępstw to kobiety. – W 2021 roku 4586 kobiet padło ofiarą przestępstwa co stanowiło 45,5% wszystkich pokrzywdzonych mieszkańców miasta i powiatu. Kobiety najczęściej padały ofiarą przestępstwa zgwałcenia (92%), znęcania się (65,9%) i gróźb karalnych (51,2%). Najwięcej kobiet pada ofiarą przestępstw w przedziale wiekowym od 30. do 50. lat – wylicza mł. insp. Dariusz Kiedrzyn Komendant Miejski Policji w Częstochowie. Warte podkreślenia jest to, że na 495 osób dotkniętych przemocą domową, ponad 400 to kobiety. – Pamiętajmy, że przemoc domowa to przestępstwo, które niekiedy zamyka się w czterech ścianach i przez długi czas nikt tak naprawdę o nim nie wie. Naszym celem jest dotarcie do świadomości kobiet, aby nie bały się walczyć o siebie i nie bały się prosić o pomoc. Najważniejsza jest zmiana mentalności osób i społecznych stereotypów, które usprawiedliwiają sprawców i hamują działanie zarówno osób dotkniętych przemocą jak i jej świadków. Tylko zatrzymanie przemocy umożliwia skuteczne udzielenie pomocy jej ofiarom. Informacje zawarte w poradniku mają pomóc czytelniczkom w tym, by nie bały się poprosić o pomoc – podkreśla mł. insp. Dariusz Kiedrzyn.

Kampania została zainicjowana przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Częstochowie. Jest realizowana we współpracy z Komendą Miejską Policji w Częstochowie, Urzędem Miasta Częstochowy, Miejskim Szpitalem Zespolonym i Stowarzyszeniem „Częstochowskie Amazonki”.

  • kg
Najnowsze artykuły