Programy profilaktyczne w naszym mieście

13.03.2022

Programy profilaktyczne w naszym mieście

Urząd Miasta w Częstochowie konsekwentnie od lat realizuje politykę prozdrowotną. Jej założenia opierają się na różnych programach profilaktycznych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta. Do programów, które realizowane są każdego roku, należą m.in.: rehabilitacja ruchowa seniorów, dofinansowanie procedury in vitro, wczesna profilaktyka onkologiczna, wczesne wykrywanie cukrzycy typu II, badania przesiewowe słuchu, profilaktyka stomatologiczna w szkołach, szczepienia ochronne przeciw grypie, badania genetyczne w kierunku zapobiegania rakowi piersi, program psychoedukacyjny z zakresu profilaktyki uzależnień od alkoholu oraz profilaktyka uzależnień od narkotyków, środków odurzających i substancji psychotropowych.

Zastępca Prezydenta Miasta Ryszard Stefaniak nadzorujący prace m.in. Wydziału Polityki Społecznej, Wydziału Edukacji i Wydziału Zdrowia uważa, że potrzeba realizowania programów prozdrowotnych w naszym mieście jest duża. – Od lat dostrzegamy potrzebę przedstawiania społeczeństwu i realizowania różnego rodzaju programów profilaktycznych, zwłaszcza takich, które służyłyby rozwiązywaniu problemów naszych mieszkańców. Dziś z pewnością, po okresie pandemii, ważną rzeczą jest podejmowanie działań, które poprawiałyby kondycję psychiczną nie tylko dzieci, ale również ludzi dorosłych. Covid spowodował, że te normalne relacje, czy funkcjonowanie dziecka jako ucznia w zespole rówieśniczym, często były poprzez izolację, czy naukę zdalną zaburzone. Potrzebne są różnego rodzaju działania, które pozwalałyby rozwiązywać problemy wynikające z oddziaływań społecznych, czy zewnętrznych – twierdzi Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta miasta.

Młodzi ludzie w wieku szkolnym natrafiają na szereg problemów. Życie narzuca im bowiem zadania, które dla wielu młodych ludzi są trudne, a czasami wręcz niemożliwe do zrealizowania. Młodzież musi znaleźć swoje miejsce nie tylko w środowisku szkolnym, ale również w środowisku rodzinnym oraz w rzeczywistości społeczno-kulturowej. Specjaliści, wyjaśniając etiologię uzależnień, odwołują się przede wszystkim do czynników społecznych, ale także kulturowych. Najczęstsze uwarunkowania uzależnień to zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny, brak więzi z rodzicami oraz nieakceptowane modele dorosłości. Ucieczką od frustracji i trudnych emocji jest alkoholizm, narkomania lub samookaleczenia. W rozwiązaniu tych problemów mogą pomóc programy profilaktyczne skierowane do młodzieży, a realizowane we współpracy z innym podmiotami działającymi na terenie miasta.

Przykładem takiej współpracy może być projekt, który w ubiegłym roku częstochowskich magistrat realizował wspólnie z policją. Jednym z elementów profilaktyki były warsztaty teatralne, które odbywały się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem młodzieży. O sukcesie może świadczyć fakt, że po zakończeniu tego projektu, młodzież kierowała zapytania, czy w przyszły roku również będą organizowane takie zajęcia.

Kolejnym przykładem współpracy Urzędu Miasta z innymi podmiotami z terenu Częstochowy jest program ogłoszony w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Depresją, który obchodzony jest 23 lutego. Organizatorami jest Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. Właśnie 23 lutego ruszy w Częstochowie Miejski Program Profilaktyczny „W stronę zdrowia”. W godzinach od 8. 00 do 18.00 w poradniach psychologiczno-pedagogicznych w naszym mieście odbędą się konsultacje psychologiczne. Wszyscy chętni będą mogli porozmawiać ze specjalistami o zaburzeniach depresyjnych i lękowych u dzieci i młodzieży oraz o możliwościach leczenia depresji. Celem tego programu jest uwrażliwienie dorosłych i rówieśników na sytuacje zagrożenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

———————————————————————————————————————————–

Miejsce konsultacji:

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 Częstochowa ul. Marysia 93 B, tel: 34 361 94 34 /533 300 966

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 Częstochowa ul. Kosmowskiej 5, tel: 34 362 24 24 /739 212 739

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 Częstochowa ul. Łukasińskiego 40, tel: 34 363 25 50 / 533 300 136

———————————————————————————————————————————–

Kolejny program dotyczy profilaktyki stomatologicznej i obejmuje uczniów klas II szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie miasta Częstochowy. Realizację programu profilaktyki zdrowia jamy ustnej częstochowskich uczniów przedłużono do 2026 r. dzieci. Oczywiście nie jest to jedyny program profilaktyczny skierowany do młodzieży. – Jako Urząd Miasta jeszcze rok temu po pierwszej fali pandemii zorganizowaliśmy zajęcia wyrównawcze dla dzieci w szkołach. Nauczyciele organizowali zajęcia dodatkowe finansowane przez Urząd Miasta, po to, aby dzieci mogły uzupełnić barki edukacyjne. Następnie w ramach szeroko rozumianego dostępu do kultury, wykorzystując środki z funduszu alkoholowego, organizujemy od dłuższego czasu spektakle dla młodzieży szkół średnich. W ubiegłych latach były to spektakle „My, dzieci z dworca ZOO” oraz „Dopalacze – siedem stopni donikąd”. W tym roku będzie to spektakl “Wszechmocni w sieci” o cyberprzemocy, hejcie i mowie nienawiści w sieci – wyjaśnił Ryszard Stefaniak.

———————————————————————————————————————————–

Kilka słów o spektlach

Spektakl „My, dzieci z dworca ZOO” to opowieść nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym, jak cienka jest granica między zabawą, a tragedią. Jak szybko można się uzależnić od dopalaczy i jak są groźne dla młodzieży.

„Dopalacze – siedem stopni donikąd” – to swoista analiza problemu, jaki stanowią dopalacze. Dopalacze stają się pretekstem do rozmowy o dorastaniu oraz o degradacji wartości.

“Wszechmocni w sieci” to trzeci, misyjny spektakl Teatru Kamienica, zrealizowany z myślą o młodzieży. Sztuka porusza bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazuje konsekwencje, o których powinno się mówić głośno. Lajki, stories, snapy – to świat, w którym dzisiaj żyją młodzi ludzie. Akceptacja siebie, relacje, uczucia zależne są od liczby kciuków, serduszek i cukierkowych komentarzy. Co się stanie, kiedy jednak przyjdzie zmierzyć się z cyberprzemocą, hejtem, mową nienawiści? Kto ukrywa się pod anonimowym profilem oprawcy? Jak bardzo boli wylana w komentarzach agresja, upublicznienie zdjęć wbrew woli ofiary, spreparowanie ośmieszających wpisów? Do czego może doprowadzić brutalność w świecie internetu?

———————————————————————————————————————————–

Programy profilaktyczne kierowane są nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również do różnych grup zawodowych i społecznych. W tym roku Urząd Miasta wprowadził nowy program dotyczący szczepień na pneumokoki wywołujących zapalenie płuc. Jednak ich działanie na organizm ludzki jest znacznie szersze. Mogą zaatakować każdego, bez względu na wiek i płeć. Szczególnie groźne są dla osób powyżej 50. roku życia. Przypomnijmy też, że w Częstochowie realizowany jest bezpłatny program dotyczący szczepień na grypę dla osób z grup ryzyka.

Znanym w całej Polsce programem – Częstochowa wprowadziła go jako pierwsza – jest dofinansowanie zabiegu in vitro. Dzięki niemu w naszym mieście do 2021 roku na świat przyszło już 65 dzieci, w tym aż 8 par bliźniąt. Beneficjentom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Od początku miejski program wspiera częstochowska firma Deltim, która – przekazuje wszystkim maluchom wózek własnej produkcji.

Oczywiście są również programy skierowane do częstochowskich seniorów. Przykładem takiego programu jest “Rehabilitacja i wspieranie aktywności ruchowej dla seniorów, mieszkańców Częstochowy”. Osoby, które się zakwalifikują do tego programu mogą odbyć 10-dniowy cykl 30 zabiegów z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii.

Z kolei kobiety z grup ryzyka – w wieku od 25 do 50 lat – mogą skorzystać z bezpłatnego programu wczesnego wykrywania nowotworów piersi i jajnika. Pełna nazwa tego bezpłatnego programu profilaktycznego to „Wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika – badanie genetyczne BRCA1”. Adresatkami programu są mieszkające w Częstochowie kobiety z grup ryzyka w wieku od 25 do 50 roku życia, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi lub zachorowania na raka jajnika. Mogą z niego skorzystać także panie stosujące antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą, u których w rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań na raka piersi lub jajnika, lub kobiety mające jakiekolwiek zmiany w piersiach, lub jajnikach, u których w rodzinie odnotowano przypadki zachorowań na raka.

Wszystkie programy zdrowotne i profilaktyczne służą poprawie jakości życia mieszkańców Częstochowy. – Chcemy uświadamiać społeczeństwo, że należy dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego uruchamiamy programy związane z wszelkiego rodzaju profilaktyką dotyczącą AIDS, HIV, czy szeroko rozumianym uzależnieniem. Oczywiście wszystko na miarę naszych możliwości, wychodząc naprzeciw społeczeństwu, pomagamy w rozwiązywaniu tych codziennych problemów – zaznacza zastępca prezydenta miasta.

Programy profilaktyczne realizowane przez Urząd Miasta są starannie wybierane i dostosowywane do potrzeb mieszkańców. Same częstochowianki i częstochowianie zgłaszają potrzebę danych działań profilaktycznych. Urząd Miasta dodatkowo konsultuje się ze specjalistami, którzy określają, w jakim kierunku powinna iść profilaktyka i do jakich grup zawodowych i wiekowych powinna być skierowana. Natomiast współpraca ze szkołami przynosi wiedzę na temat problemów, jakie mają dzieci oraz młodzież.

  • TS
Najnowsze artykuły