Wodne eksperymenty

22.03.2022

Wodne eksperymenty

Światowy Dzień Wody to doskonała okazja, aby odkryć wszystkie jej tajemnice. I właśnie tego zadania podjęli się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego. Pod czujnym okiem wykładowców z Politechniki Częstochowskiej mieli okazję wykonać liczne eksperymenty właśnie z wodą w roli głównej.

Z okazji Światowego Dnia Wody, który obchodzimy 22 marca, Politechnika Częstochowska zaprosiła w swoje progi licealistów. Na Wydziale Infrastruktury i Środowiska doktor Ewa Wiśniowska najpierw wygłosiła wykład wprowadzający dotyczący mikroplastiku i jego wpływu na środowisko, a następnie uczniowie mieli czas na wodne eksperymenty. – Regularnie organizujemy zajęcia dla młodzieży szkół średnich, aby przybliżyć funkcjonowanie środowiska przyrodniczego, a przy okazji zachęcić do studiowania na naszym wydziale – podkreśla doktor Dorota Nowak. – Kierunki na naszym wydziale są bardzo interdyscyplinarne. Zagadnienia biologiczne i mikrobiologiczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzięki nim przyglądamy się z bliska światu, który towarzyszy nam na co dzień, ale gołym okiem nie możemy dostrzec jego szczegółów. A to właśnie one decydują o funkcjonowaniu ekosystemu i całej biosfery. Często uczniowie, którzy pojawiają się u nas podczas tego typu zajęć, wracają jako studenci – przyznaje Dorota Nowak.

W czasie zajęć w laboratorium uczniowie mogli odkryć dotąd nieznane ciekawostki na temat wody. – Jako chemik starałam się pokazać młodzieży, jaka jest rola wody w obiegu przyrody i organizmach żywych. Chodzi oczywiście o przenoszenie jonów – mówi doktor Monika Gałwa-Widera. – Nasz organizm jest zbudowany głównie z wody. I to właśnie ona ma przenosić jony dodatnie i ujemne, które zasilają nasz organizm i dzięki temu żyjemy – wyjaśnia.

Uczniowie byli również świadkami spektakularnego pokazu. – Mieliśmy kolorowy roztwór, który przepuściliśmy przez warstwę węgla aktywnego. Dzięki temu otrzymaliśmy czystą, przezroczystą wodę – podkreśla doktor Ewa Okoniewska. – Gołym okiem nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jakie zanieczyszczenia dana woda posiada. Aby zbadać jej parametry czy właściwości fizyko-chemiczne, musi przejść przez dokładne badania w laboratorium. Jednak zapewniam, że naszą częstochowską wodę możemy spokojnie pić z kranów, ewentualnie możemy sięgnąć po specjalne dzbanki filtrujące – dodaje.

22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Święto ma uświadomić, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona.

  • kg
Najnowsze artykuły