Częstochowska huta ma własną… farmę

24.03.2022

Częstochowska huta ma własną… farmę

Na terenie walcowni blach grubych została uruchomiona farma fotowoltaiczna o mocy 450 kW. Zamontowano na niej 1840 paneli.

Huta Liberty Częstochowa, jako część międzynarodowej grupy przemysłowej Liberty, jest największym w Polsce producentem stali niskowęglowej GREENSTEEL, produkowanej przy użyciu elektrycznego pieca oraz blach grubych. Zakład dąży do osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 r., zgodnie z ambicjami CN30 Grupy LIBERTY Stele, będzie to wymagało zastosowania energii odnawialnej i technologii energooszczędnych. Jeden z kroków został już poczyniony. Na terenie walcowni blach grubych została uruchomiona farma fotowoltaiczna. Tego zadania podjęła się doświadczona firma Solsafe z Bielska-Białej wyłoniona w przetargu. – Zastaliśmy farmę, która została wybudowana jakiś czas temu, ale nie była uruchomiona. Dokonaliśmy niezbędnych pomiarów, okablowania całej sieci, stworzyliśmy nową dokumentację przyłączeniową, a także zabudowaliśmy rozdzielnicę, do której doprowadziliśmy energię z falowników – wylicza Michał Nykiel z firmy Solsafe.

Huta chciałaby być neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. – Ta inwestycja w energię odnawialną pomoże przygotować zakład na silną i zrównoważoną przyszłość opartą na GREENSTEEL – podkreśla Krishnamoorthy Venkatasubramanian, dyrektor zarządzający Liberty Częstochowa.

Energia elektryczna z paneli słonecznych pokryje tylko część potrzeb huty. – Farma fotowoltaiczna została wpięta do sieci elektroenergetycznej walcowni blach grubych – mówi Zbigniew Churas, główny specjalista ds. energii w Liberty Częstochowa. – Będzie wykorzystywana do zasilania części obiektów, a także urządzeń i oświetlenia w obszarze linii cięcia blach. Szacujemy, że w ciągu roku zaoszczędzimy około 260 tysięcy złotych, oczywiście przy obecnych cenach. A, że te w przyszłości mogą rosnąć, jest więc możliwe, że oszczędności będą jeszcze większe – podsumowuje Zbigniew Churas.

  • kg
Najnowsze artykuły