Polecą do Stanów Zjednoczonych pochwalić się łazikiem marsjańskim

07.04.2022

Polecą do Stanów Zjednoczonych pochwalić się łazikiem marsjańskim

Studenci Politechniki Częstochowskiej po raz kolejny zakwalifikowali się do finałów największych i najbardziej prestiżowych zawodów łazików marsjańskich na świecie – University Rover Challenge! W tym roku do rywalizacji zgłosiła się rekordowa liczba zespołów z całego świata. Ostatecznie wybrano 36 najlepszych ekip z 10 krajów.

Prestiżowe zawody

University Rover Challenge to prestiżowe zawody łazików marsjańskich. Zespół studentów Politechniki Częstochowskiej odnosił już w nich spektakularne sukcesy – w 2018 roku okazał się bezkonkurencyjny i wygrał całą rywalizację. Z powodu pandemii organizacja kolejnych zawodów była niemożliwa. – Ostatnie zawody odbyły się w 2019 roku. Od tego momentu nie było możliwości startu i sprawdzenia naszych osiągnięć – przyznaje Dawid Cekus, opiekun zespołu. – W 2021 odbyły się zawody wirtualne. To nie odpowiadało jednak prawdziwej rywalizacji. Dopiero w bieżącym roku Amerykanie doszli do wniosku, że wirus jest w odwrocie, więc można spróbować przeprowadzić finały w Stanach Zjednoczonych – dodaje.

Rekordowa liczba zgłoszeń

Do rywalizacji zgłosiło się 99 zespołów z całego świata. To rekordowa liczba! Ostatecznie wybrano 36 ekip z 10 krajów, które awansowały do finału. Wśród nich są cztery z Polski. Nasz kraj reprezentować będą studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Świętokrzyskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i oczywiście Politechniki Częstochowskiej. Zespół PCz Rover Team tworzą studenci Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn Politechniki Częstochowskiej. – Cieszę się, że zespół Politechniki Częstochowskiej jest wśród najlepszych 36 drużyn z całego świata – mówi Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej. – Jeśli uda zająć się wysokie miejsce, to sukces będzie jeszcze większy. Nasza uczelnia bardzo lubi takie inicjatywy. Dzięki nim nasi studenci kształcą się w sposób wszechstronny – nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie – podkreśla.

Finały odbędą się w dniach 1-4 czerwca w Mars Desert Research Station (MDRS) w Utah w Stanach Zjednoczonych. – Rover Team staje się powoli znakiem firmowym Politechniki Częstochowskiej. Jako miasto bardzo się z tego cieszymy i liczymy na kolejne sukcesy – przyznaje Piotr Grzybowski, wiceprezydent miasta.

Ostatnie szlify

Obecnie zespół PCz Rover Team pracuje nad udoskonalaniem konstrukcji łazika Modernity 3 i przeprowadza zaawansowane testy, aby przygotować się do zawodów terenowych w jednym z najbardziej ekstremalnych i podobnych do Marsa środowisk na Ziemi. – Nasz łazik był przebudowywany od 2018 roku. Prace trwały w pandemii. Studenci mieli więc utrudnione zadanie – podkreśla Dawid Cekus. – Ostatecznie w Stanach Zjednoczonych zaprezentujemy łazika o nazwie Modernity 3 plus. Jest on specjalnie składany – musi bowiem zmieścić się na wagę 1,2 na 1,2 m. Nie można go rozkładać na części. Zastosowaliśmy więc trik, chyba jedyny w swoim rodzaju. Poza tym jego masa nie może przekraczać 50 kg. Tu jesteśmy na granicy, bo nasz łazik waży 49,800. Jak na razie testowaliśmy go w Olsztynie i na naszym Bałtyku. Najważniejsze testy jednak dopiero przed nami – zdradza. Przed zespołem PCz Rover Team czas wytężonej pracy. W połowie maja łazik musi zostać wysłany do Stanów Zjednoczonych. – Nasz łazik jest bardzo sprawny, zwinny i potrafi pokonywać różnego rodzaju przeszkody. Nowość, to fakt, że łazik musi jeździć autonomicznie i znaleźć kody QR bez pomocy studentów. Kolejną nowością jest badanie gleby – w tym roku ma być ona badana właśnie na łaziku. Wierzę w nasz zespół i mam nadzieję, że będzie walczył o najwyższe laury – podsumowuje Dawid Cekus.

  • kg
  • zdj. kg
Najnowsze artykuły