Miejska aplikacja dla miłośników rowerów: brama na Jurę

22.04.2022

Miejska aplikacja dla miłośników rowerów: brama na Jurę

Dla miłośników jazdy na dwóch kółkach – i tych bardziej zapalonych, i tych mniej – powstała specjalna bezpłatna aplikacja. Pomoże nam ona wyznaczyć trasę rowerową w trzech dostępnych trybach: turystycznym, miejskim i szosowym.

– Nasze miasto, jak i cały rejon Jury Krakowsko-Częstochowskiej ma wciąż nieodkryty potencjał, szczególnie z wykorzystaniem roweru – twierdzi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. I właśnie po to, aby zachęcić mieszkańców i turystów do przemierzania Częstochowy i jej okolic na rowerze, powstała specjalna aplikacja. – Sam pomysł stworzenia tego typu aplikacji wziął się z sukcesu strony www.bramajury.pl Sami rowerzyści stworzyli tam około 40 tras rowerowych – mówi Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej.

„Częstochowa. Brama na Jurę” jest bezpłatna. Można ją ściągnąć zarówno na telefon z systemem Android, jak i iOS. Umożliwia ona skorzystanie z gotowych, zaproponowanych tras rowerowych, ale także wyznaczenie własnej, w dodatku ze zdefiniowanym poziomem trudności. Dzięki nawigacji możemy wyznaczyć trasę rowerową w trzech dostępnych trybach: turystycznym, miejskim i szosowym dla użytkowników rowerów szosowych, górskich czy trekkingowych. Każdy może więc dostosować trasę do swojego poziomu i umiejętności. – Mamy nadzieję, że będzie to użyteczne narzędzie dla wszystkich, którzy chcą zaplanować swoją aktywność, zarówno po mieście, jak i po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – podkreśla prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Na mapie znajdziemy najlepsze propozycje wycieczek tak po okolicach Częstochowy, jak i po samym mieście, w którym przecież też można znaleźć jurajskie ostańce czy inne atrakcje. Przejazd ułatwią opisane punkty orientacyjne wraz ze zdjęciami – m.in. wzniesienia, konkretne rzeki, stawy, lasy, budowle, szlaki, kapliczki, cmentarze, kamieniołomy.
Z aplikacji dowiemy się również, ile kalorii spalimy, wybierając konkretną trasę, ile zaoszczędzimy na paliwie (co teraz ma już naprawdę niebagatelne znaczenie) czy też o ile mniej CO2 wyemitujemy do atmosfery (w porównaniu z jazdą samochodem). Dodatkowo aplikacja pokaże nam profil wysokościowy, umożliwi zapisanie i podzielenie się trasą z innymi użytkowniczkami i użytkownikami oraz pobranie śladu gpx bezpośrednio na telefon. – Chcielibyśmy, aby mieszkańcy sami tworzyli swoje ulubione trasy i się nimi dzielili. Aby ich do tego zmobilizować, chcemy w niedalekiej przyszłości ogłosić specjalny konkurs – zapowiada i podsumowuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

  • kg
Najnowsze artykuły