Uwielbiaj mnie mimo wszystko, czyli “Mały Książę” w częstochowskich teatrze

31.05.2022

Uwielbiaj mnie mimo wszystko, czyli “Mały Książę” w częstochowskich teatrze

Przed nami ostatnia w tym sezonie premiera na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Tym razem to propozycja zarówno dla tych młodszych, jak i starszych. Częstochowska publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl pt. „Mały Książę” w reżyserii Agnieszki Baranowskiej.

„Mały Książę” to jedna z niewielu książek, do których wraca się bez względu na wiek. To pełna poezji i mądrych refleksji opowieść o przyjaźni, miłości i życiu… – To bez wątpienia jeden z najważniejszych tytułów, już od najmłodszych lat – przyznaje Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. – O realizacji tego tytułu rozmawialiśmy lata temu, jeszcze z Piotrem Machalicą. Nie doszło do tego, głównie dlatego że nie były uwolnione prawa autorskie. Teraz jest to możliwe. Mam nadzieję, że ten tytuł będzie przez długie lata utrzymywany na afiszu – dodaje.

Historia o dojrzewaniu człowieka do śmierci, o czułości i szacunku do innych, a przede wszystkim o czułości do siebie i tak często zaniedbywanej wrażliwości w nas samych przypadnie do gustu nie tylko młodszym, ale i starszym. W każdym z nas może bowiem drzemać wewnętrzny Mały Książę. Pod warstwą baśniowej, wieloznacznej fabuły kryją się wątki realistyczne, autobiograficzne i psychologiczne.  – Podróż Małego Księcia ma pomóc nam radzić sobie z realnymi problemami – zaznacza Agnieszka Baranowska, reżyser. Mały Książę pojawi się w różnych odsłonach. Będzie znakiem naszego bycia blisko siebie, naszej wrażliwości, współodczuwania, uważności na świat i na to, co dzieje się w naszym życiu. – Tekst przetłumaczyłam sama. Pomysł ten narodził się w trakcie prób. W podstawówce uczyłam się francuskiego, więc było mi łatwiej do tego podejść. Zaczęłam sprawdzać pojedyncze zdania, które mi nie pasowały. Okazało się, że w niektórych momentach tłumaczenie jest dalekie od oryginału. Postanowiłam iść za ciosem. Wszyscy przyzwyczaili się do wersji, że Mały Książę mówi: proszę narysuj mi baranka, a w oryginalne jest: proszę narysuj mi owieczkę. “Mały Książkę” jest na swój sposób dość tajemniczą lekturą i z pewnością dostrzeżemy w niej elementy, których do tej pory nie udało nam się wyłapać – podsumowuje.

Premierę „Małego Księcia” zaplanowano na pierwszego czerwca. Początek o godzinie 18.00.

  • kg
Najnowsze artykuły