Częstochowska huta wyszła na prostą

10.06.2022

Częstochowska huta wyszła na prostą

Dokładnie rok temu częstochowska huta została przejęta przez grupę Liberty. W tym czasie udało się wyprodukować blisko milion ton stali! – Jestem przekonany, że to dopiero początek drogi, a  Liberty Częstochowa w niedługim czasie stanie się liderem produkcji GREENSTEEL w tej części Europy oraz zaufanym parterem dla polskiego rządu przy realizacji najważniejszych polskich projektów infrastrukturalnych – podkreśla Krishnamoorthy Venkatasubramanian, dyrektor generalny Liberty Częstochowa.

W pierwszym roku działalności pod szyldem Liberty, produkcja w częstochowskiej hucie jest systematycznie zwiększana. W marcu odnotowano najwyższe poziomy od 2017 roku. W ciągu minionego roku w zakładzie wyprodukowano blisko milion ton stali. Produkcja kęsisk płaskich GREENSTEEL w Stalowni przekroczyła 500 000 ton, a w Walcowni Blach Grubych wyprodukowano ponad 400 000 ton blach GREENSTEEL. – Wzrost produkcji zakładu był możliwy dzięki wznowieniu procesów operacyjnych i szeregowi projektów modernizacyjnych obejmujących: ponowne uruchomienie zakładu prefabrykacji; modernizacje linii ciągłego odlewania stali, linii walcowniczej oraz linii cięcia nr 1 i nr 2; a także wzrost efektywności procesu produkcyjnego – mówi Jacek Noszczyk, rzecznik prasowy częstochowskiej huty. – Mając na celu osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2030 r., w lutym uruchomiono w zakładzie farmę fotowoltaiczną, na ten rok zaplanowana jest instalacja kolejnej, która po ukończeniu zapewni Liberty Częstochowa około 3 MW mocy w zakresie energii odnawialnej. Wszystkie poczynione inwestycje wesprą przyjętą strategię produkcyjną firmy „55-65-85” zakładającą docelowo wysyłkę 85 000 ton blach GREENSTEEL miesięcznie – podkreśla.

Firma przez cały rok ciężko pracowała również nad wzmocnieniem partnerstw z lokalnymi społecznościami i instytucjami edukacyjnymi. Liberty Częstochowa podpisała umowy o współpracy między innymi z lokalnymi uczelniami – Politechniką Częstochowską i Uniwersytetem im. Jana Długosza. Pozwoli to na odbycie przez ich studentów praktyk i staży doktoranckich w zakładzie oraz wspólne programy badawcze. – Pierwszy rok działalności Liberty Częstochowa był wyzwaniem, któremu cały zespół huty więcej, niż sprostał. Z tej okazji chciałbym podziękować wszystkim pracownikom za zaangażowanie i ciężką pracę – mówi Krishnamoorthy Venkatasubramanian, dyrektor generalny Liberty Częstochowa. – Udało nam się wspólnie osiągnąć ambitne cele – zarówno jeśli chodzi o poziomy produkcji, przeprowadzone modernizacje, jak i wyznaczenie nowych standardów bezpieczeństwa pracy. Jestem przekonany, że to dopiero początek drogi, a  Liberty Częstochowa w niedługim czasie stanie się liderem produkcji GREENSTEEL w tej części Europy oraz zaufanym parterem dla polskiego rządu przy realizacji najważniejszych polskich projektów infrastrukturalnych – podsumowuje.

  • kg
Najnowsze artykuły