Imprezy plenerowe z udogodnieniami dla niepełnosprawnych

05.07.2022

Imprezy plenerowe z udogodnieniami dla niepełnosprawnych

Powstały specjalne wytyczne dotyczące organizacji miejskich imprez plenerowych. Chodzi o to, aby osoby z rozmaitymi niepełnosprawnościami, ograniczeniami i specjalnymi potrzebami mogły w nich uczestniczyć w sposób komfortowy i bezpieczny. Regulacje są obowiązkowe dla wszystkich jednostek miejskich, będą też rekomendowane innym organizatorom imprez masowych w mieście.

– Staramy się, aby polityka równościowa była w naszym mieście stosowana, jak najszerzej – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. W związku z tym powstały specjalne wytyczne dotyczące organizacji miejskich imprez plenerowych z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.

Zapisy dotyczą szeregu istotnych podczas imprez, konkretnych kwestii. Wybór miejsca (poza siedzibą organizatora) ma być zgodny z zasadami dostępności architektonicznej – z parkingiem i wygodnym dojazdem komunikacją miejską. Należy również opracować opis dotarcia. Podczas imprez będzie działał punkt oferujący pomoc i informacje o dostępności. Bardzo istotne są także zapisy mówiące o tworzeniu specjalnych stref dla osób z niepełnosprawnością ruchową – z osobnym wejściem, miejscami siedzącymi i dodatkową ochroną. – Wszystko po to, aby osoby niepełnosprawne mogły czuć się bezpiecznie na organizowanej przez nas imprezie masowej – wyjaśnia prezydent. Innym zaleceniem będzie pierwszeństwo w punktach gastronomicznych czy handlowych dla osób z niepełnosprawnościami i kobiet w ciąży.  W zapisach jest też mowa o przenośnych toaletach – powinny być one bardziej przestronne, z dodatkowymi uchwytami przy ścianach i antypoślizgową podłogą.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że wytyczne są obowiązkowe dla wszystkich jednostek miejskich, będą też rekomendowane innym organizatorom imprez masowych w mieście. – Wytyczne w żaden sposób nie utrudnią życia organizatorom – twierdzi Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu. – Dzięki delikatnym zmianom umożliwimy wszystkim częstochowiankom i częstochowianom udział w różnego rodzaju wydarzeniach – podkreśla.

Nowe zarządzenie – a zatem nowe prawo lokalne – obowiązuje od 24 czerwca tego roku. Zostało ono wprowadzone na wniosek Tomasza Tyla, społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami. – Jesteśmy prawdopodobnie pierwszym miastem, które przyjęło tak precyzyjne standardy organizacji imprez masowych pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami – podsumowuje.

Co istotne, tego rodzaju regulacje zostały już wprowadzone w życie – obowiązywały bowiem podczas niedawnego Festiwalu Frytka OFF w Parku Lisiniec.

  • kg
Najnowsze artykuły