Będziemy mniej czasu spędzać w pracy?

10.07.2022

Będziemy mniej czasu spędzać w pracy?

Skrócenie czasu pracy jest nieuniknione – tak przynajmniej twierdzą eksperci. Pod uwagę brane są różne możliwości – od skrócenia dnia albo tygodnia pracy przez dodatkowe dni wolne w roku.

Z danych Eurostatu wynika, że Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Unii Europejskiej. Średni tygodniowy czas pracy w naszym kraju wyniósł 39,7 godzin. Dłużej pracowali tylko Grecy (średnia 40,1 godzin) oraz Rumuni (39,8 godzin). Tymczasem średnia dla wszystkich krajów członkowskich wynosi 36,2 godzin pracy tygodniowo. Wszystko wskazuje więc na to, że globalny trend skracania czasu pracy dotrze również do Polski. W konsekwencji możemy pracować albo siedem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu, albo zaledwie cztery dni w tygodniu. Inny z możliwych scenariuszy mówi też o dodatkowych dniach wolnych w roku.

Kwestie dotyczącą skrócenia czasu pracy, poruszyła między innymi Partia Razem podczas swojej konwencji programowej. Liderzy chcą skrócić tydzień pracy z 40 do 35 godzin w tygodniu przy zachowaniu normalnego wynagrodzenia. – Dzięki nowym technologiom wydajność pracy znacznie wzrosła, a ludzie wciąż pracują tak samo długo. Ludzie cierpią z powodu przepracowania, co wpływa na ich zdrowie i jakość ich życia – twierdzą.

Ich zdaniem skrócenie czasu pracy pozwoli realizację takich społecznie pożytecznych celów jak:

  • zwiększenie czasu, który pracownicy i pracownice mogą spędzać z rodziną czy na rozwoju osobistym,
  • zwiększenie wydajności dzięki dłuższemu czasowi na odpoczynek pomiędzy zmianami, ochrona zdrowia polskich pracowników i pracownic,
  • nieznaczne zwiększenie liczby miejsc pracy w Polsce.

– Permanentne przemęczenie i brak czasu wolnego ma katastrofalne skutki dla polskiego społeczeństwa – rozpadowi ulegają więzi rodzinne i społeczne, spada aktywność obywatelska, pogarsza się stan zdrowia obywatelek i obywateli, wzrasta liczba osób uzależnionych od używek – tłumaczą politycy.

Projekt dotyczący skrócenia czasu pracy został zapowiedziany podczas konwencji programowej partii w drugiej połowie czerwca. Politycy twierdzą, że trafi do Sejmu jeszcze przed końcem wakacji.

Oczywiście ewentualne wprowadzenie krótszego dnia pracy będzie wymagać nowelizacji zarówno Kodeksu Pracy, jak i innych aktów prawnych regulujących czas pracy poszczególnych grup zawodowych, m.in. służb mundurowych, kierowców, czy urzędniczek oraz urzędników.

 

Jakiś czas temu liderzy Girling Jones – firmy rekrutacyjnej z Devon w Anglii – zdecydowali się przejść na czterodniowy tydzień pracy. Co się okazało? Że pomimo mniejszej liczby godzin, pracownicy są bardziej produktywni. Poprawił się też nastrój wśród pracowników, a także zwiększyły się zyski. Postanowiono więc pójść za ciosem i w Wielkiej Brytanii wprowadzono pilotażowy program dotyczący czterodniowego tygodnia pracy dla ponad 3 tys. pracowników w 70 firmach. Obejmuje on wiele branż – między innymi takie jak produkcja żywności, marketing, czy technologia.

Program, nazwany 4 Day Work Week Global, jest efektem współpracy trzech organizacji non-profit, think-tanku pracowniczego oraz naukowców z trzech uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Proponuje on skrócony tydzień pracy, aby poprawić zdrowie psychiczne i samopoczucie pracowników na całym świecie.

  • kg
Najnowsze artykuły