Jeździcie „na pamięć”? Lepiej patrzcie na znaki

04.11.2022

Jeździcie „na pamięć”? Lepiej patrzcie na znaki

Od czwartku 3 listopada w Częstochowie obowiązuje nowa organizacja ruchu w związku z przebudową i zamknięciem al. Wojska Polskiego. Wytyczone zostały objazdy, które wymusiły m.in. zmianę pierwszeństwa na skrzyżowaniu Ogrodowej i Katedralnej, a także ruch jednokierunkowy na odcinkach Jasnogórskiej i Racławickiej. Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie apeluje, aby nie jeździć „na pamięć” i uważać na oznakowanie.

Jakie znaczące zmiany w organizacji ruchu obowiązują od 3 listopada w centrum miasta?

– Na skrzyżowaniu Katedralnej i Ogrodowej, to jadący ul. Ogrodową (ale tylko od strony placu Daszyńskiego) mają obecnie pierwszeństwo, a Katedralna stała się drogą podporządkowaną – informuje Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie i zwraca uwagę także na odcinek ul. Jasnogórskiej – od Dąbrowskiego do Żwirki i Wigury, który jest obecnie ulicą jednokierunkową (z ruchem w kierunku Jasnej Góry). Odcinek ul. Racławickiej od Żwirki i Wigury do Dąbrowskiego jest z kolei jednokierunkowy w stronę centrum. Nie można obecnie parkować w strefie płatnego parkowania na miejscach wyznaczonych „w jezdni”przy ulicach Dąbrowskiego oraz Nadrzecznej – czynne pozostają miejsca na chodnikach.

Nowa sygnalizacja świetlna

Z uwagi na bezpieczeństwo pieszych przy trzech przejściach w centrum miasta wprowadzona została nowa sygnalizacja świetlna: w ul. Dąbrowskiego (na wysokości Jasnogórskiej), ul. Nowowiejskiego (na wysokości Szymanowskiego) i ul. Kanał Kohna (na wysokości wejścia do Galerii Jurajskiej). W przypadku przejść przy Nowowiejskiego i Kanale Kohna sygnalizacja świetlna działa na zasadzie „wzbudzania”. Z kolei przejście dla pieszych przy ul. Nowowiejskiego na wysokości ul. Waszyngtona zostało zawieszone. Maksymalna prędkość, z jaką można się poruszać po centrum miasta to 30 km/h.

Nie należy jeździć „na pamięć”

Przy obecnej sytuacji ze względu na duże zmiany w organizacji ruchu powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na znaki drogowe. Zapomnijmy o jeździe „na pamięć”, która może doprowadzić do niechcianych zdarzeń.

  • pn
Najnowsze artykuły