Akcja “Trzeźwość”. Policja ujawniła wczoraj 8 pijanych kierowców

03.01.2023

Akcja “Trzeźwość”. Policja ujawniła wczoraj 8 pijanych kierowców

2 stycznia w ramach działań “Trzeźwość” policjanci z częstochowskiej drogówki ujawnili aż 8 pijanych kierowców – w okresie noworocznym zatrzymali łącznie 17 nietrzeźwych za kierownicą.

– Pomimo licznych apeli i wielu akcji prowadzonych przez policjantów ruchu drogowego, niestety wciąż po drogach naszego miasta i powiatu poruszają się pojazdy kierowane przez nietrzeźwych. Taki brak rozsądku na drodze może skończyć się tragicznie. W ubiegłym roku w Częstochowie i powiecie doszło do 4 wypadków śmiertelnych z udziałem pijanych kierowców:

– W czerwcu w Rędzinach zginął motocyklista, który miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
– W lipcu w centrum Częstochowy kierujący samochodem dostawczym w stanie po użyciu alkoholu najechał na pieszego – w wyniku odniesionych obrażeń pieszy zginął na miejscu.
– W październiku pijany kierowca peugeota śmiertelnie potrącił pieszą na Lisińcu.
– W grudniu w dzielnicy Błeszno 33 latek mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie najechał na pieszego, który w wyniku odniesionych obrażeń zginął na miejscu.

Tylko w okresie od 31 grudnia do 2 stycznia policjanci z Częstochowy zatrzymali 17 kierujących, którzy wsiedli za kierownice pojazdów znajdując się w stanie po spożyciu alkoholu, z czego 8 zatrzymali wczoraj podczas akcji „Trzeźwość”. W centrum miasta mundurowi zatrzymali łącznie 5 nietrzeźwych – 37-letniego kierującego citroenem, 50-letniego kierującego mercedesem, 49-letniego kierowcę forda, 28-letniego kierowcę forda i 20-latka z mitsubishi. Na Lisińcu zatrzymali nietrzeźwego 63-latka, który kierował fordem. Na Rząsawach ujawnili 57-letnią kierującą bmw, natomiast w Blachowni 39-letniego kierującego bmw. W ubiegłym roku w okresie noworocznym policjanci ujawnili 9 pijanych za kółkiem.

– Apelujemy do mieszkańców, by reagowali widząc, jak pijany wsiada za kierownicę. Nie bójmy się zadzwonić na Policję, jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudzi nasze przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości – podkreśla KMP w Częstochowie.

 

Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:

zmniejszenia szybkości reakcji;
ograniczenia pola widzenia;
błędnej oceny odległości i szybkości;
błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
rozproszenia uwagi oraz senności.
Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia i co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów.
Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.
Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być czyjaś śmierć…

  • źródło: KMP w Częstochowie
Najnowsze artykuły