Akt oskarżenia dla dwóch Gruzinów za usiłowanie kradzieży auta

26.07.2023

Akt oskarżenia dla dwóch Gruzinów za usiłowanie kradzieży auta

Dwaj obywatele Gruzji zostali oskarżeni o usiłowanie kradzieży z włamaniem do samochodu przy użyciu urządzenia blokującego sygnał pilota. Do sądu wpłynął akt oskarżenia z Prokuratury Rejonowej w Częstochowie – poinformował w środę prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy prokuratury.

“W toku śledztwa ustalono, że 16 marca 2023 roku policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach prowadzili czynności w związku z powtarzającymi się kradzieżami z włamaniem do samochodów na parkingach przy autostradzie A1. W trakcie obserwacji parkingu MOP Starcza-Wschód zauważyli pojazd marki VW Passat, którego kierowca wysiadł z auta i nacisnął pilot, celem zamknięcia drzwi. W pobliżu zaparkowana była honda, w której było dwóch mężczyzn. Gdy kierowca volkswagena wszedł do toalety, z hondy wysiadł mężczyzna, który otworzył drzwi passata i zaczął przeszukiwać jego wnętrze. Wtedy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn z hondy. Po wylegitymowaniu okazało się, że są oni obywatelami Gruzji w wieku 42 i 40 lat” – streścił prokurator Ozimek.

 

Podczas rewizji hondy Gruzinów policjanci znaleźli urządzenie elektroniczne służące do blokowania sygnału pilotów samochodowych. Ponadto jeden z mężczyzn miał przy sobie 0,5 grama marihuany.

 

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem, dotyczącej przedmiotów znajdujących się w volkswagenie passacie, a jednemu z nich dodatkowo zarzut posiadania marihuany. Podejrzany, który przeszukiwał volkswagena przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa. Drugi z Gruzinów przyznał się jedynie do posiadania marihuany, a nie przyznał się do usiłowania kradzieży.

 

Wobec obydwu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania Polski, połączonego z zatrzymaniem paszportów. Obydwaj obywatele Gruzji nie byli w przeszłości karani. Jeden z nich z zawodu jest ekonomistą, a drugi pracownikiem budowlanym. Za zarzucane oskarżonym przestępstwa grozi do lat 10 więzienia.(PAP)

 

macs/ mark/

  • Maciej Świerzy
Najnowsze artykuły