Aktywne ferie. Warsztaty dla uczniów podstawówek

24.01.2021

Aktywne ferie. Warsztaty dla uczniów podstawówek

Dzięki współpracy Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość” ze Stowarzyszeniem MADE i wykładowcami Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie grupa 30 uczniów ze szkół podstawowych w Rędzinach i Koninie w gminie Rędziny miała okazję do aktywnego spędzenia czasu podczas tegorocznych ferii zimowych. Bezpłatne warsztaty związane z tematyką bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, kreatywności i emocji pozwoliły na integrację dzieci w przyjaznych i bezpiecznych warunkach.

Zimowe warsztaty CEMEX odbyły się w dniach 4-8 stycznia 2021 roku. Pod okiem doświadczonych nauczycieli akademickich uczniowie wzięli udział w trzech czterogodzinnych spotkaniach, poświęconych tematyce świata cyfrowego, emocjom oraz kreatywności. Spotkania odbyły się w małych, 10-osobowych grupach, w ścisłym reżimie sanitarnym.

Warsztaty poświęcone przestrzeni cyfrowej pozwoliły dzieciom poznać różnice między cyberprzestrzenią i rzeczywistością, zagadnienia dotyczące cyberprzemocy, a także efektywnego komunikowania się w wirtualnej przestrzeni. Zajęcia dotyczące emocji umożliwiły uczestnikom zgłębienie znaczenia uczuć i sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami, zwłaszcza w okresie pandemii, gdy dzieci są od siebie odseparowane i mają ograniczony kontakt ze sobą. Warsztaty o kreatywności były okazją do twórczego wyrażenia siebie i rozwijania wyobraźni.

Projekt „Zima z CEMEX” zaangażował w sumie niemal 30 uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Rędzinach oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Koninie. Kolejna grupa, 12 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mstowie skorzysta z zajęć w lutym. Akcja jest odpowiedzią na potrzeby interesariuszy oraz wyzwania, jakie stawia przed społeczeństwem pandemia COVID-19. W czasie zdalnej nauki i ograniczonych kontaktów interpersonalnych oraz mniejszymi możliwościami ekspresji i budowania więzi emocjonalnych przez dzieci, warsztaty zorganizowane przez CEMEX pozwoliły najmłodszym spędzić czas wspólnie z rówieśnikami w ciekawy oraz bezpieczny sposób.

Projekt „Zima z CEMEX” stanowi kontynuację akcji „Lato z CEMEX” oraz nawiązuje do realizowanej przez Fundację CEMEX inicjatywy „Wirtualna Szkoła CEMEX”. Wszystkie projekty były odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych wobec wyzwań, jakie postawiła przed nimi pandemia koronawirusa, a która uniemożliwiła tradycyjne spędzanie wakacji, ferii, czy uczestniczenie w stacjonarnych lekcjach w szkołach. CEMEX wspiera społeczności w okolicy swoich zakładów, stawiając sobie za cel ich rozwój oraz zwiększanie szans na integrację mieszkańców.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły