Alpakarnia w Poczesnej

17.05.2018

Alpakarnia w Poczesnej

Niejeden kierowca, który przejeżdża trasą DK1 zwraca uwagę na… alpaki stojące bezpośrednio w jej sąsiedztwie. Wiele osób szukało możliwości bliższego kontaktu ze zwierzętami pochodzącymi z Ameryki Południowej. I tak narodził się pomysł stworzenia Alaparnii.

Właściciel alpakarni wspomina: – Uznałem, że skoro jest takie zainteresowanie zwierzętami wśród ludzi, to trzeba coś z tym zrobić. – Pomyślałem, że najlepsza będzie alpakarnia, czyli takie miejsce gdzie można dowiedzieć się wiele o alpakach i wypić kawę czy zjeść coś słodkiego.

Swój pomysł pan Piotr wcielił w życie. Zaprosił do współpracy znaną – już nie tylko w Polsce – firmę z Kamyka Consonni i tak przy alpakarni powstała firmowa kawiarnia.

Uroczyste otwarcie alpakarni odbyło się w kwietniu. Gośćmi były głównie dzieci, które wędrowały z profesjonalnymi przewodnikami, po 5 hektarowym terenie i zapoznawały się z obyczajami alpak. W alpakarni są też dwa miniaturowe kangury, jeden z najmniejszych jeleni świata – mundżak chiński, wielbłąd Karol i żuraw Baśka. Przewodnicy alpakarni nie tylko mają wiedzę o zwierzętach, ale również dbają o bezpieczeństwo zwiedzających, mówiąc m.in. jak należy się zachowywać, żeby nie płoszyć zwierząt, bo zwierzę wystraszone – może być agresywne.

Dzieci bardzo chętnie słuchają opowieści. Tak jak pokazuje instruktor – dotykają zwierząt, częstują je marchewkami…

Przy alpakarni działa też sklepik z pamiątkami. Są w nim m.in. bawełniane koszulki, z alpakami, ekologiczne torby – również z wizerunkiem tych zwierząt. Do kupienia jest także, wełna z alpak oraz wyroby z tejże wełny. Wszystko ekologiczne. – Widzę, że alparaknia cieszy się zainteresowaniem – mówi po blisko miesiącu działalności pan Piotr. – Ale w planach mam jeszcze zrobienie m.in. placu zabaw dla dzieci i prowadzenie warsztatów rozwijających zdolności i wyobraźnię dziecięcą.

Natomiast na ekologicznych warsztatach, prowadzonych przez instruktorkę, chętni będą mogli lepić gliniane alpaki i ozdabiać je wełną.

Alpakarnia otwarta jest przez siedem dni. Całodzienny bilet kosztuje 8 zł. Wiecej informacji o tym przedsięwzięciu, jak i o samych alpakach można znaleźć na stronie:http://www.alpaki.biz.

  • kg
  • zdj. UG Poczesna
Najnowsze artykuły