Awaria w PKP: znane są przyczyny usterki

18.03.2022

Awaria w PKP: znane są przyczyny usterki

W czwartkowy wieczór przywrócono do działania wszystkie centra sterowania ruchem w PKP. Doniesienia o rzekomym ataku hakerskim nie sprawdziły się. Jak się okazało, awaria była spowodowana błędem po stronie firmy Alstom, dostarczającej sprzęt do lokalnych centrów sterowania.

Przypomnijmy, w nocy ze środy na czwartek doszło do poważnej usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. W efekcie wystąpiły więc opóźnienia w kursowaniu pociągów wynoszące nawet ponad kilkadziesiąt minut.  Wiele kursów było też odwołanych. Utrudnienia objęły kilkaset kilometrów linii kolejowych. W czwartkowy wieczór udało się usunąć wszystkie usterki.

Ustalono też ich przyczyny. Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom – producenta urządzeń – to błąd w działaniu urządzeń. Wykluczono więc teorię mówiącą o cyberataku. – Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier – poinformowała w czwartkowy wieczór firma. – Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów. Alstom potwierdza, że nie było żadnego cyberataku, ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem – zaznaczyła spółka.

  • kg
Najnowsze artykuły