Bądź eko w te święta. Pomoże w tym kolejna Jadłodzielnia w Częstochowie

21.12.2023

Bądź eko w te święta. Pomoże w tym kolejna Jadłodzielnia w Częstochowie

 

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami – przygotowujemy pyszne posiłki dla całej rodziny i obdarowujemy się prezentami. I choć jest to magiczny i radosny czas, może się on okazać zbyt dużym obciążeniem dla środowiska.

Za dużo jedzenia

W okresie świątecznym często zdarza się, że przeceniamy swoje możliwości i przygotowujemy zbyt dużą ilość jedzenia. W takiej sytuacji powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, by żywności nie marnować. Pamiętajmy również, że wśród nas są osoby, którym Boże Narodzenie wcale nie kojarzy się z obfitością. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc podzielenie się posiłkiem. W Częstochowie taką możliwość daje nam Jadłodzielnia, czyli społeczna lodówka przy ul. Piotrkowskiej 18. Tam możemy umieścić potrawy, a potrzebujący na pewno się z nich ucieszą. Ważne, by były szczelnie zapakowane i opisane – powinny zawierać nazwę potrawy, datę jej przygotowania i informację o znajdujących się w niej alergenach. Pamiętajmy, żeby w takiej lodówce nie zostawiać surowego mięsa, alkoholu czy jedzenia przeterminowanego. W okresie świąt w Częstochowie pojawi się też druga Jadłodzielnia. Tę znajdziemy za Ratuszem – przy ul. Szymanowskiego 1 (obok wejścia do sklepu charytatywnego Lepszy Klimat). Będziemy mogli korzystać z niej od soboty 23 grudnia do 3 stycznia 2024 r.

W co zapakować prezent?

Dla wielu z nas pakowanie prezentów dla najbliższych to istotny element przedświątecznych przygotowań. Jednak standardowy papier prezentowy, wstążki i kokardy lądują w koszu zaraz po rozpakowaniu upominków i są dużym obciążeniem dla środowiska. Jest wiele sposobów na to, by prezenty pod choinką wyglądały efektownie i jednocześnie nie ingerowały tak mocno w stan naszej planety. I choć papier poddaje się recyklingowi, to ten do pakowania prezentów zawiera duże ilości farby, które podczas obróbki tworzą zanieczyszczony osad pełen chemikaliów. Zresztą, już sam etap produkcji jest bardzo obciążający. Zamiast nowej rolki papieru prezentowego wykorzystajmy więc resztki z ubiegłych lat, stare gazety czy mapy. Możemy też użyć apaszki, chustki lub płóciennych woreczków.

Żywe zwierzę to nie prezent

O tym, że zdarzają się sytuacje, w których pies lub kot był „prezentem bożonarodzeniowym”, porzuconym tuż po świętach, słyszeliśmy nieraz. Mimo to wciąż do takich incydentów dochodzi. Na szczęście większość schronisk prowadzi kampanie zwracające uwagę na to, jak ważna jest przemyślana i odpowiedzialna adopcja. Niektóre instytucje w okresie świąt zawieszają nawet możliwość adopcji. Na taki krok zdecydowało się już schronisko w Gdańsku, w Słupsku, w Krakowie czy w Białymstoku.

  • mz
Najnowsze artykuły