Balony latały nad Jurą

24.07.2018

Balony latały nad Jurą

Tomasz Filus – złoty medalista z ubiegłego roku obronił tytuł najlepszego pilota Balonowych Mistrzostw Polski 2018 rozgrywanych na terenie gmin Olsztyn i Janów. Na drugim miejscu uplasował się Mateusz Rękas, a trzecie miejsce zajął Arkadiusz Iwański.

Najlepsi piloci BMP stanęli w tej samej kolejności na podium  II Jurajskich Zawodów  Balonowych.

W Balonowych Mistrzostwach Polski Juniorów najwyższą lokatę uzyskał Jakub Dziedziak. Na drugim miejscu uplasował się Kacper Borkowski, a miejsce trzecie zajął Denis Dawidziuk.

Nagrody na scenie III Jurajskiego Festiwalu Sztuki i Wina w Olsztynie wręczyli zwycięzcom przedstawiciele organizatorów i partnerów wydarzenia: wójtowie Janowa i Olsztyna – Joanna Ścigaj i Tomasz Kucharski, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Marta Salwierak,  dyrektor sportowy Mistrzostw, Witold Filus oraz prezes Aeroklubu Śląskiego, Michał Tomanek.

Zawody odbywały się od czwartku do niedzieli 19-22 lipca na niebie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W mistrzostwach uczestniczyło trzydzieści ekip balonowych z kraju i zagranicy. Z polskimi pilotami w podniebnych zmaganiach konkurowały także ekipy z Litwy i Rosji.

Pierwsze balony pojawiły się na niebie w czwartek 19 lipca. Ostatni lot odbył się 22 lipca, po godzinie 5.00. Imprezie w Złotym Potoku towarzyszył – Podniebny Festiwal Jazzu Tradycyjnego, a w Olsztynie III Jurajski Festiwal Sztuki i Wina. Wszystkie wydarzenia były obserwowane i uczestniczyły w nich tysiące osób. Sporym zainteresowaniem publiczności cieszyły się ponadto nocne pokazy, które odbywały się na błoniach zamkowych przy Spichlerzu w Olsztynie oraz na błoniach złotopotockich przy hotelu Kmicic.

Patronat honorowy sprawowali: Minister Sportu i Turystyki oraz Marszałek Województwa Śląskiego.

Partnerami byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janowie, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Jurassic Foto Team – organizator warsztatów fotograficznych oraz Krakowski Bank Spółdzielczy, Autoryzowany Dealer Mercedes – Benz  – Grupa Wróbel, Euroglas – Piotr Noga, Cemex, Inżynieria Paweł Jędrysik, AQUILA Tektura Falista, Arcus Drukarki, Auchan Poczesna, Galeria Jurajska, Kabex, Callida, Catering Kozak, Sala Bankietowa Jura Park, Spichlerz, Hotel Fajkier, Hotel Galaxy – Jacek Legendziewicz, Hotel Kmicic, Piekarnia Janów-Olsztyn.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Olsztyn, Gmina Janów oraz Aeroklub Śląski.

Organizatorzy dziękują: druhom z Jednostki OSP  w Biskupicach z prezesem Waldemarem Kondysem oraz wolontariuszom z gminy Olsztyn pod przewodnictwem Dariusza Góreckiego, Jednostkom OSP z Bystrzanowic, Piasku i Żurawia z komendantem gminnym Piotrem Zatoniem, sołtysowi Złotego Potoku Jackowi Lampie oraz mieszkańcom gmin Olsztyn i Janów.

  • kg
  • zdj. UG Janów
Najnowsze artykuły