Będą świętować odzyskanie praw miejskich. W sobotę muzyczne widowisko “Wielko-Miejski Olsztyn”

26.08.2022

Będą świętować odzyskanie praw miejskich. W sobotę muzyczne widowisko “Wielko-Miejski Olsztyn”

Olsztyn świętuje odzyskanie praw miejskich po 152 latach. Już w najbliższą sobotę 27 sierpnia zaplanowano wyjątkowe i niepowtarzalne widowisko muzyczne „Wielko-Miejski Olsztyn” pod kierownictwem Mateusza Pospieszalskiego. W ramach wydarzenia, które odbędzie się na Rynku w Olsztynie, wystąpią muzycy związani z gminą i zostanie także zaprezentowana piosenka skomponowana specjalnie dla Olsztyna. Początek o godz. 19:00.

Olsztyn powitał 2022 rok jako miasto i gmina miejsko-wiejska. – To historyczna chwila i dziejowa sprawiedliwość. Olsztyn po 152 latach odzyskuje prawa miejskie, zabrane ukazem cara Rosji w 1870 r. za wsparcie, jakiego mieszkańcy udzielili powstańcom styczniowym. Odzyskanie statusu miasta wiąże się ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich – podkreśla samorząd. Gmina świętować będzie przez cały sierpień i wrzesień. W sobotę podczas muzycznego widowiska „Wielko-Miejski Olsztyn” wystąpią: Mikołaj Kubicki – Meek, Oh Why?, Janusz „Yanina” Iwański, Natalia, Barbara, Łukasz, Szczepan, Marek i Nikodem Pospieszalscy, Zuzanna Iwańska, Max Mucha, Tomasz Sroczyński, Kacper Stolarczyk oraz Orkiestra Dęta „Sempre” z Olsztyna pod dyrekcją Tomasza Hadriana.

Premiera piosenki skomponowanej w Olsztynie, o Olsztynie i dla Olsztyna

Przy okazji sobotniego świętowania zaprezentowana zostanie piosenka skomponowana przez młodego muzyka, mieszkańca Gminy Olsztyn, wokalistę zespołu Meek, Oh Why? – Mikołaja Kubickiego we współpracy z Łukaszem Pospieszalskim. Mikołaj Kubicki to znany wszystkim raper i trębacz, który swoje hitowe kawałki wydaje w wytwórni Asfalt. Jego „Zachód” wykonany w duecie z Sarsą ma już blisko 3 mln wyświetleń w serwisie YouTube. W tym roku artysta z Olsztyna wystąpił na największych festiwalach – Męskim Graniu i Openerze.

 

Pierwszym etapem świętowania będzie  koncert, który odbędzie się w najbliższą sobotę. W ramach drugiego etapu, 10 września na rynku miejskim o godzinie 18.30 rozpoczną się główne obchody odzyskania praw miejskich. Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka zaprezentuje koncert „Latin Jazz Mass” Martina Völlingera. Widowisko uświetni występ Częstochowskiego Teatru Tańca oraz efekty laserowe.

 

  • pn
Najnowsze artykuły