Będą zmiany administracyjne na mapie Polski

15.07.2018

Będą zmiany administracyjne na mapie Polski

Prawo i Sprawiedliwość obiecało w swojej kampanii wyborczej zmiany na mapie administracyjnej naszego kraju i słowa dotrzymało. Co prawda nie chodzi tu o utworzenie nowych województw – w tym także częstochowskiego – ale zmiany to zmiany i nie ma się, do czego przepić. MSWiA przekazało właśnie do uzgodnień projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Zmiany w podziale terytorialnym państwa nastąpią 1 stycznia 2019 r.

Zmiany sprowadzać się będą do przesunięcia granic gmin i powiatów (np. przejęcie części terenów jednej gminy przez sąsiadujące z nią miasto), nadania statusu miasta miejscowościom czy ustalenia nowych granic administracyjnych miast. Swoje granice powiększą m.in. miasta: Rawa Mazowiecka, Pruchnik, Gryfino, Tarnowskie Góry, Rzeszów oraz gmina Pilica. W sumie zmiany dotkną ponad 117,4 tys. obywateli. Część z nich stanie się mieszkańcami nowych miast. W efekcie może zaistnieć konieczność wymiany dokumentów. Co ciekawe, projekt nie jest własną inicjatywą partii rządzącej, lecz odpowiedzią na wnioski, które w ciągu roku wpłynęły od władz lokalnych. W sumie przyszło ich 28.

Zgodnie z przepisami prawa wnioskodawcą może być zainteresowana rada gminy. Wniosek powinien być poprzedzony przeprowadzeniem przez daną radę konsultacji z mieszkańcami. Ma także zawierać uzasadnienie oraz niezbędne dokumenty, w tym mapy oraz informacje potwierdzające zasadność wniosku. Formalny wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji powinien być zgłoszony za pośrednictwem właściwego miejscowo wojewody w terminie do 31 marca. Wojewoda przekazuje wniosek nie później niż w ciągu 30 dni od dnia jego otrzymania wraz ze swoją opinią w sprawie.

Wnioski spełniające wymogi wynikające z przepisów prawa są poddawane wnikliwej analizie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Następnie są przedkładane do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Wnioski rozpatrywane są przez Radę Ministrów nie później niż do 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana. Tymczasem temat dotyczący utworzenia nowych województw na razie umarł.

  • kg
Najnowsze artykuły