Bezpieczniej w Rędzinach

25.09.2021

Bezpieczniej w Rędzinach

Na około 2-kilometrowym odcinku DK91 w Rędzinach drogowcy wprowadzili nową organizację ruchu. Wyznaczono lewoskręty, przeniesiono w nowe miejsce przejście dla pieszych budując w osi jezdni azyl i zmieniono geometrię zatoki autobusowej. – Kosztem około 140 tys. zł zlikwidowaliśmy niebezpieczne miejsce i zwiększyliśmy bezpieczeństwo użytkowników drogi – podkreślają drogowcy.

Bezpieczniej dla pieszych

Prace ruszyły w drugiej połowie sierpnia. Po miesiącu piesi i kierowcy mogą już korzystać z nowej bezpieczniejszej organizacji ruchu. – Poprawa bezpieczeństwa objęła ponad 2-kilometrowy odcinek drogi. Najpoważniejsze zmiany dokonały się jednak w rejonie przejścia dla pieszych przy Urzędzie Gminy w Rędzinach, gdzie zmieniliśmy nie tylko lokalizację przejścia, ale i wykonaliśmy na nim azyl – wyliczają drogowcy. Korekcie uległa też zatoka autobusowa przy Urzędzie Gminy.

Uspokojenie ruchu
Na całym odcinku wprowadzonych zmian obowiązuje ustawowa prędkość przejazdu dla obszaru zabudowanego tj. 50 km/h. Zmniejszeniu uległa również szerokość jezdni z 10 m do 7 m (tj. 2 pasy po do 3,5 m, z wyznaczeniem 1,5-metrowych opasek). Skrzyżowania z ul. Zawilcową i ul. Wrzosową zostały wzbogacone o dodatkowe pasy do skrętu w lewo.

– Te działania, umożliwią w szczególności pieszym, bezpieczne i bardziej komfortowe przekraczanie jezdni. Zyskali również kierowcy, bowiem w rejonie skrzyżowań wyznaczono „lewoskręty”, które umożliwią wykonanie bezpiecznego manewru zmiany kierunku jazdy. Korekta geometrii zatoki autobusowej zwiększyła widoczność i ułatwiła bezpieczne włączanie się do ruchu pojazdów komunikacji zbiorowej – zaznaczają drogowcy.

Poprawa bezpieczeństwa ruchu została wykonana w ramach bieżącego trzymania dróg ze środków finansowych będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

  • kg
  • zdj. GDDKiA
Najnowsze artykuły