14.11.2017

Blisko 400 tys. zł na aktywizację

Kolejna dobra wiadomość. Gmina Żarki pozyskała dofinansowanie unijne w ramach projektu „Nasza szansa! aktywizacja zawodowa, społeczna, edukacyjna i kulturalna społeczności lokalnej w Gminie Żarki”. Zadanie będzie realizowane od stycznia 2018 do grudnia 2019.

– Wartość całkowita zadania wynosi 382 378,75 zł. Dofinansowanie, które Gmina Żarki  otrzyma na to zadanie to 95 %  jego wartości tj. 363 259,81 zł – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Dotacja został przyznana z regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
– Celem projektu jest wzmocnienie aktywności zawodowej, społecznej, edukacyjnej i kulturalnej społeczności lokalnej zamieszkującej obszary zdegradowane z Gminy Żarki czyli objęte Gminnym Programem Rewitalizacji, a poprzez to wzrost ich zdolności do zatrudnienia – wyjaśnia Małgorzata Banaszczyk, kierownik Referatu ds. Pozyskiwania Środków Krajowych i Unijnych w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach.

Jaki jest zakres projektu? To działania edukacyjno – aktywizujące, środowiskowe, integracyjne i z zakresu odbudowania tożsamości lokalnej. Przewidziany jest udział w projekcie ekspertów z Nikiszowca – dzielnicy Katowic, która jest obecnie modelowym przykładem udanej rewitalizacji w Polsce. Zaplanowana jest nawet dwudniowa wizyta studyjna do tego inspirującego miejsca.

Warto dodać, że projekt związany z aktywizacją mieszkańców ściśle wiąże się z rewitalizacją  mieszkań  i zagospodarowania przestrzeni przy ul. Topolowej w Żarkach, a także przebudową budynku po dawnej szkole podstawowej w Wysokiej Lelowskiej na mieszkania socjalne.

– Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu w zakresie modernizacji mieszkań przy ul. Topolowej, a w przypadku budynku w Wysokiej Lelowskiej umowa na realizację remontu jest już w  podpisie. Inwestycja ruszy w przyszłym roku – podsumowuje burmistrz Klemens Podlejski.

  • kg
  • zdj. UMiG Żarki
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły