Budki dla jerzyków

27.06.2021

Budki dla jerzyków

60 budek dla jerzyków, bardzo przydatnych i jednocześnie zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków, umieszczono na terenie gminy Blachownia. Inwestycja została zrealizowana w ramach Blachowniańskiego Budżetu Obywatelskiego. Poza tym przy ścieżce pieszo-rowerowej nad zalewem umieszczona została tablica informacyjna ufundowana przez grupę Jerzyk w dzielnicy Stradom. Przedstawia ona najważniejsze informacje na temat tych ptaków oraz podkreśla ich wartość w środowisku.

– Populacja jerzyka w Polsce spadła o 85%. To ogromne straty dla środowiska naturalnego. Musimy pamiętać, że jeden ptak zjada blisko 30 tysięcy owadów – komarów, muszek i much – w ciągu doby. Miasta, w których jerzyki mają gdzie się osiedlać nie mają problemu z plagą owadów i nie muszą korzystać z oprysków chemicznych. To bardzo pożyteczne ptaki, nie brudzą elewacji, nie są uciążliwymi sąsiadami – mówił Jacek Suchomel z grupy Jerzyk w dzielnicy Stradom.

Jerzyki zamieszkują w niewielkich szczelinach i stropodachach budynków. Obecnie termomodernizacje budynków uniemożliwiają jerzykom powrotów do ich gniazd. A musimy pamiętać, że jerzyk przez 20 lat życia przylatuje do jednego miejsca.

– Blachownia potrzebuje jerzyków. Znajdujemy się nad zalewem, gdzie uciążliwość owadów jest spora. Cieszę się, że mieszkańcy gminy dostrzegają ten problem i spośród wielu propozycji z budżetu obywatelskiego właśnie ten projekt został wybrany do realizacji. Mamy nadzieję, że wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe poprą nasze działania i budek dla jerzyków w naszej gminie będzie coraz więcej – podkreśliła Burmistrz Sylwia Szymańska.

Podczas spotkania chętni mieszkańcy mogli otrzymać od grupy Jerzyk w dzielnicy Stradom budkę dla jerzyka do samodzielnego montażu.

Zapytania w sprawie montażu budek dla jerzyków oraz informacji udziela grupa „Blachownia przyjazna Jerzykom” na czele z Niną Popendą, która zainicjowała jerzykową akcję montażu budek w gminie Blachownia.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły