“BUM” w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Ostatnia premiera sezonu

24.05.2023

“BUM” w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Ostatnia premiera sezonu

27 maja w Teatrze im. Adama  Mickiewicza odbędzie się premiera spektaklu „BUM” w reżyserii Iwo Vedrala. To mocna, współczesna sztuka autorstwa niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga, który w ostrym, bezkompromisowym tekście zadaje pytania: Ile jest prawdy w tym, że tęsknimy za typem macho, liderem, który obiecuje proste rozwiązania trudnych problemów ? Na ile tyrana i narcyza kształtujemy sami, realizując własne merkantylne potrzeby? W jakim stopniu media mogą nas zmanipulować? Czy istnieje podział świata na dobry i zły? Czy świat polityki zarządzany przez kobiety miałby łagodniejsze oblicze?

Za scenografię i kostiumy odpowiada – Paula Grocholska – za muzykę – Anna Stela, a choreografię – Natalia Dinges, asystent reżysera – Mariusz Korek. Dramat przełożyła na język polski Karolina Bikont. Spektakl realizuje Iwo Vedral, którego przedstawienie pt. „Amok, moja dziecinada” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie prezentowaliśmy kilka lat temu podczas Przeglądu Przedstawień Przedstawień Istotnych Przez Dotyk.

O spektaklu

Ralf Bum to prawdziwy urodzony człowiek władzy. Już w łonie matki udusił siostrę bliźniaczkę, czyniąc swoje narodziny wydarzeniem medialnym, a następnie od pierwszych chwil życia manipuluje rzeczywistością, kłamiąc, narzucając swoje zdanie, zaprzeczając faktom i nie tolerując sprzeciwu. Jako dziecko, tryskając testosteronem i mizoginizmem, ma poczucie przewagi nad całym światem dorosłych i rozpoczyna swoją nieubłaganą wędrówkę na sam szczyt. Jego zawrotna kariera to wspinanie się po trupach – niszczy wszystko i wszystkich, którzy nie dają mu bezwarunkowej miłości, odmawiają mu posłuszeństwa lub nie chcą oddać mu władzy absolutnej – począwszy od rodziców, przesz szkołę i inne instytucje, po… mglisty szczyt.

“Bum” to sztuka o parciu na władzę. O pragnieniu zaistnienia w sferze polityki, byciu sensacją z pierwszych stron gazet. Mayenburg pokazał tu w zjadliwie satyrycznym ujęciu tęsknotę świata współczesnego za silnymi, przebojowymi mężczyznami typu macho, za przywódcą, który potrafi znaleźć proste rozwiązania na złożone problemy.

Obsada:

·         Ralf Bum – Maciej Półtorak

·         Vicky – Marta Honzatko

·         Dominik – Szymon Kowalik (gościnnie)

·         Doktor Bauer, Weronika, Uschi, Gwendolina – Hanna Zbyryt

·         Tom – Robert Rutkowski

·         Leon, Tim, Kunc, Szmidel, Reinhold, Mechthild – Bartosz Kopeć

  • opr. pn
Najnowsze artykuły