Były białe, kończą czarne. Dziś ostatni dzień funkcjonowania “Mobilnych Płuc” na Starym Rynku

08.02.2024

Były białe, kończą czarne. Dziś ostatni dzień funkcjonowania “Mobilnych Płuc” na Starym Rynku

Na początku były białe, po tygodniu grafitowe, a na koniec czarne. „Mobilne Płuca” zainstalowane na Starym Rynku pokazały, czym oddychamy w Częstochowie. W środę odbyła się specjalna konferencja, podczas której podsumowano akcję „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.

„Mobilne Płuca” gościły w naszym mieście 14 dni, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadały na białej materii pokrywającej instalację. Mieszkańcy miasta mogli więc naocznie przekonać się o tym, czym oddychamy. Kampania ma na celu przede wszystkim zachęcić do wymiany starych kotłów, które stanowią główne źródło smogu w naszym mieście na paliwa stałe. W środę na Starym Rynku podczas briefingu prasowego, przedstawiciele Częstochowskiego Alarmu Smogowego zaznaczyli, że stacja pomiarowa GIOŚ nie odnotowała bardzo wysokich stężeń dla PM10 w tym czasie. – Zatem strach pomyśleć, jak wyglądają nasze płuca w przypadku przekroczenia normy dobowej dla pyłów zawieszonych. W ubiegłym roku mieliśmy 34 dni z przekroczonym stężeniem średnio-dobowym dla PM10, wszystkie przypadają na sezon grzewczy. Częstochowianie narażeni byli na oddychanie bardzo szkodliwym powietrzem nawet powyżej 100 µg/m ³, gdy dobowa norma wynosi tylko 50 µg/m³ dla PM 10 – mówi Hubert Pietrzak lider Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

Drzewo na Starym Rynku zostanie pomnikiem przyrody?

W środowej konferencji uczestniczyli również architekci z SARP Częstochowa: Marcin Cieśla i Hubert Wąsek. Padła intrygująca i bardzo ciekawa zapowiedź ze strony obu organizacji, połączyli siły w tej sprawie i wnioskują o ustanowienie Pomnikiem Przyrody drzewa rosnącego tuż za miejscem postawienia instalacji Mobilnych Płuc. – Drzewo spełnia kryteria opisane w § 1. Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody, poprzez wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego gatunku w skali gminy oraz regionu, ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe oraz historyczne – mówi architekt Hubert Wąsek. – Klon na Rynku Starego Miasta w Częstochowie, mocno wpisany w pamięć miasta, stanowi (o czym informuje umieszczone oznaczenie) znak-symbol zakończenia Szlaku Orlich Gniazd, tak ważnego dla naszej tożsamości regionalnej. Jest też już ostatnim tak dużym drzewem na Starym Rynku stanowiącym naturale płuca tego miejsca przez większość roku – dodaje Pietrzak z CzAS.

Tegoroczna kampania: „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, jest realizowana we współpracy z Fundacją Better Future, Grupą Luxmed oraz Allegro Foundation.

Więcej info: www.jurabezsmogu.pl/pluca/

Od lewej architekci z SARP: Marcin Cieśla, Hubert Wąsek oraz Hubert Pietrzak i Tymoteusz Bojczuk – aktywiści z CzAS

 

  • mat. pras. opr. pn
Najnowsze artykuły