08.02.2024
Były białe, kończą czarne. Dziś ostatni dzień funkcjonowania “Mobilnych Płuc” na Starym Rynku
Na początku były białe, po tygodniu grafitowe, a na koniec czarne. „Mobilne Płuca” zainstalowane na Starym Rynku pokazały, czym oddychamy w Częstochowie. W środę odbyła się specjalna konferencja, podczas której podsumowano akcję „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.
„Mobilne Płuca” gościły w naszym mieście 14 dni, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadały na białej materii pokrywającej instalację. Mieszkańcy miasta mogli więc naocznie przekonać się o tym, czym oddychamy. Kampania ma na celu przede wszystkim zachęcić do wymiany starych kotłów, które stanowią główne źródło smogu w naszym mieście na paliwa stałe. W środę na Starym Rynku podczas briefingu prasowego, przedstawiciele Częstochowskiego Alarmu Smogowego zaznaczyli, że stacja pomiarowa GIOŚ nie odnotowała bardzo wysokich stężeń dla PM10 w tym czasie. – Zatem strach pomyśleć, jak wyglądają nasze płuca w przypadku przekroczenia normy dobowej dla pyłów zawieszonych. W ubiegłym roku mieliśmy 34 dni z przekroczonym stężeniem średnio-dobowym dla PM10, wszystkie przypadają na sezon grzewczy. Częstochowianie narażeni byli na oddychanie bardzo szkodliwym powietrzem nawet powyżej 100 µg/m ³, gdy dobowa norma wynosi tylko 50 µg/m³ dla PM 10 – mówi Hubert Pietrzak lider Częstochowskiego Alarmu Smogowego.
Drzewo na Starym Rynku zostanie pomnikiem przyrody?
W środowej konferencji uczestniczyli również architekci z SARP Częstochowa: Marcin Cieśla i Hubert Wąsek. Padła intrygująca i bardzo ciekawa zapowiedź ze strony obu organizacji, połączyli siły w tej sprawie i wnioskują o ustanowienie Pomnikiem Przyrody drzewa rosnącego tuż za miejscem postawienia instalacji Mobilnych Płuc. – Drzewo spełnia kryteria opisane w § 1. Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody, poprzez wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego gatunku w skali gminy oraz regionu, ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe oraz historyczne – mówi architekt Hubert Wąsek. – Klon na Rynku Starego Miasta w Częstochowie, mocno wpisany w pamięć miasta, stanowi (o czym informuje umieszczone oznaczenie) znak-symbol zakończenia Szlaku Orlich Gniazd, tak ważnego dla naszej tożsamości regionalnej. Jest też już ostatnim tak dużym drzewem na Starym Rynku stanowiącym naturale płuca tego miejsca przez większość roku – dodaje Pietrzak z CzAS.
Tegoroczna kampania: „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, jest realizowana we współpracy z Fundacją Better Future, Grupą Luxmed oraz Allegro Foundation.
Więcej info: www.jurabezsmogu.pl/pluca/
Od lewej architekci z SARP: Marcin Cieśla, Hubert Wąsek oraz Hubert Pietrzak i Tymoteusz Bojczuk – aktywiści z CzAS