Były ksiądz skazany za molestowanie ministranta

18.02.2022

Były ksiądz skazany za molestowanie ministranta

Sąd w Myszkowie skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat byłego proboszcza z gminy Niegowa, który był oskarżony o molestowanie ministranta.

Bogumił K. był oskarżony o molestowanie chłopca, do którego miało dochodzić w latach 2009-2011, kiedy mężczyzna był proboszczem parafii w Trzebniowie w gminie Niegowa w powiecie myszkowskim.  Poszkodowany, który jest teraz alumnem Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, zgłosił sprawę swoim przełożonym w 2019 roku. Oskarżony miał sadzać chłopaka na kolanach, całować i dotykać w miejscach intymnych.

Kuria zawiadomiła o sprawie prokuraturę i wszczęła postępowanie kanoniczne, które zakończyło się wydaleniem księdza ze stanu duchownego. Poszkodowany mężczyzna został przesłuchany przed sądem w obecności biegłego psychologa. Jego zeznania uznano za wiarygodne, a do sądu skierowano akt oskarżenia.

Sąd uznał byłego księdza winnym i skazał go na 2 lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Przez ten czas mężczyzna ma być objęty dozorem policyjnym. Ma również zapłacić 30 tysięcy zł zadośćuczynienia pokrzywdzonemu, do którego nie może się zbliżać na odległość mniejszą niż 50 metrów przez siedem lat. Wyrok jest nieprawomocny.

  • TS
  • Fot. Pixabay
Najnowsze artykuły