Były wicestarosta skazany za ucieczkę przed policją. Będzie sprzeciw?

20.04.2022

Były wicestarosta skazany za ucieczkę przed policją. Będzie sprzeciw?

Maciej B., członek zarządu powiatu kłobuckiego, który w przeszłości pełnił funkcję wicestarosty, został skazany wyrokiem nakazowym za ucieczkę przed policją i jazdę po alkoholu. Mężczyzna ma m.in. zapłacić 6 tysięcy zł grzywny i ma czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Przypomnijmy. Do zatrzymania Macieja B. doszło 3 października 2021 roku na ulicy Jana Długosza w Kłobucku. Kierowca peugeota nie zatrzymał się do kontroli, dlatego policjanci ruszyli w pościg. Maciej B. uciekał ulicami miasta, a w końcu porzucił samochód i zaczął uciekać pieszo. Wtedy został zatrzymany. Zdaniem policji przyznał się do tego, że prowadził samochód. Maciej B. był pijany, badania alkomatem wykazywały wyniki pomiędzy 0,7 a 1 promilem alkoholu.

Prokuratura postanowiła, aby sprawą zajęła się Komenda Miejska Policji w Częstochowie. Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku została wykluczona ze sprawy, aby uniknąć zarzutu braku bezstronności. Mężczyzna został przesłuchany przez śledczych, którzy postawili mu zarzuty jazdy w stanie nietrzeźwości oraz ucieczki przed policyjnym pościgiem. Podejrzany podczas oficjalnego przesłuchania nie przyznał się do winy.

Prokuratura otrzymała wyniki badań retrospektywnych, z których wynika, że w momencie zdarzenia Maciej B. miał około promila alkoholu.

W poprzedni poniedziałek (11 kwietnia) częstochowski sąd skazał byłego wicestarostę wyrokiem nakazowym, uznając go winnym. Mężczyzna ma zapłacić 6 tysięcy zł grzywny i wpłacić 5 tysięcy zł na fundusz zajmujący się pomocą ofiarom wypadków. Maciej B. ma również czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Strony mogą złożyć sprzeciw wobec wyroku nakazowego, który wydawany jest zaocznie. Wówczas rozpocznie się normalny proces, a Maciej B. zasiądzie na ławie oskarżonych.

  • TS
  • Fot. Pixabay
Najnowsze artykuły