Ciekawi świata – ciekawi przyszłości

01.03.2019

Ciekawi świata – ciekawi przyszłości

Pomoc w rozeznaniu się na lokalnym rynku pracy oraz w podjęciu decyzji w sprawie swojej zawodowej przyszłości – to główne cele nowego projektu realizowanego przez Wydział Polityki Społecznej UM i jego parterów. Jest on adresowany do uczennic i uczniów 13 częstochowskich szkół ponadpodstawowych.

Projekt kontynuuje dobre praktyki wypracowane wspólnie z biznesowymi i administracyjnymi partnerami wcześniejszego – ,,Młodzi-Kreatywni”, którego ostatnia, 5. edycja miała swój finał wiosną zeszłego roku. – Celem nowego projektu jest zainteresowanie młodzieży sprawami związanymi z ich zawodową przyszłością, a także rozwijanie umiejętności społecznych przydatnych bądź koniecznych na współczesnym rynku pracy czy w działalności gospodarczej, a także pomoc w określeniu swoich predyspozycji i – co za tym idzie – kierunku przyszłego kształcenia – mówi Marcin Breczko z biura prasowego magistratu.

Działania będą organizowane w trzech blokach – ,,nauka”, ,,zabawa” i ,,praca”. W ramach tego pierwszego odbędzie się Miejski Dzień Nauki przy Festiwalu Nauki – szkolne drużyny zaprezentują przygotowane wcześniej doświadczenia i eksperymenty naukowe. Szkoły będą też rywalizować w rozwiązywaniu zadań naukowych – tu partnerem będzie kompetentna jednostka nauki. – Pod hasłem ,,zabawa” odbędzie się gra, podczas której młodzież spróbuje rozwiązać zagadki związane z m.in. przedsiębiorczością. Zadania dla grających przygotują partnerzy projektu. Gra będzie elementem łączącym nowy projekt z ,,Młodymi-Kreatywnymi” – podobna odbyła się bowiem właśnie podczas 5. edycji tamtego przedsięwzięcia. Młodzież zostanie również zaproszona do rozgrywek międzyszkolnych symulujących gospodarkę wolnorynkową – wyjaśnia Marcin Breczko.

Blok ,,praca” obejmie spotkania z pracownikami merytorycznych Powiatowego Urzędu Pracy, poświęcone autoprezentacji czy prognozom dotyczącym ,,branż przyszłości”, a więc profesjom, na które będzie spore zapotrzebowanie za kilka lat. – Uczestniczki i uczestnicy projektu odwiedzą też przedsiębiorstwo, zapoznając się z jego specyfiką czy oczekiwaniami stawianymi kandydatkom i kandydatom do pracy. Spotkają się też z przedsiębiorcą, który opowie im o realiach działania w biznesie. Młodzież weźmie również udział w symulacjach rozmów kwalifikacyjnych. Kolejnym elementem znanym już z ,,Młodych-Kreatywnych” będzie konkurs na najlepszy pomysł na firmę – podsumowuje Marcin Breczko.

Projekt „Ciekawi świata – ciekawi przyszłości” został zainaugurowany panelem dyskusyjnym. Wzięli w nim udział Joanna Okularczyk z Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie – także współwłaścicielka rodzinnej firmy TEST Systemy Uszczelniające Spółka Jawna, działającej w branży maszyn i urządzeń – oraz Mariusz Jas, prezes Zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Częstochowa oraz Prezes Zarządu 4Real Spółka z o. o., skupiającej marki biznesowe z obszaru m.in. doradztwa, reklamy i HR.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły