Coraz więcej obywateli Ukrainy znajduje pracę

12.06.2022

Coraz więcej obywateli Ukrainy znajduje pracę

Pracodawcy zatrudnili już 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury obowiązującej od połowy marca. Połowa tych osób znalazła pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim.

Dzięki rządowej specustawie obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, mogą podejmować pracę bez konieczności uzyskania specjalnego zezwolenia. W ramach takiej uproszczonej procedury przedsiębiorcy od połowy marca zatrudnili już 185 tys. osób. Wśród nowo zatrudnianych nadal przeważają panie – spośród 185 tys. pracowników niemal 135 tys. to kobiety. Najwięcej obywateli Ukrainy w ostatnim czasie znalazło pracę w woj. mazowieckim (41 tys.), dolnośląskim (19,6 tys.), wielkopolskim (18,3 tys.) i śląskim (13,7 tys.). Najmniej zatrudniono w woj. świętokrzyskim (1,5 tys.), podkarpackim (2,2 tys.) i podlaskim (3,5 tys.).

Nowe rozwiązania

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wprowadza ona rozwiązania systemowe dotyczące m.in. uelastycznienia rynku pracy, zwiększenia możliwości korzystania z kursów języka polskiego przez Ukraińców, a także tworzenia punktów przedszkolnych dla dzieci z Ukrainy. Są w niej też rozwiązania, których celem jest wyeliminowanie przypadków pobierania świadczeń przez obywatela Ukrainy, który utracił do nich prawo.

 

Obywatele Ukrainy wciąż chętnie korzystają z miejskiej pomocy. Ponad 180 uchodźców Ukrainy jest obecnie zakwaterowanych w udostępnionym przez Liberty Częstochowa budynku przy ul. Koksowej. Przebywają oni również w kilku innych miejscach noclegowych na terenie naszego miasta. Ogromną grupę stanowią ciągle uchodźcy goszczeni przez osoby lub organizacje w prywatnych domach na terenie miasta. Wnioski składane przez mieszkańców o świadczenie w wysokości 40 zł dziennie za zapewnienie uchodźcy noclegu i wyżywienia świadczą o tym, że w domach częstochowian przebywa lub przebywało do niedawna minimum 5,5 tysiąca osób. Takiej grupy uchodźców dotyczą wnioski złożone dotychczas w Częstochowskim Centrum Świadczeń (jeżeli chodzi o wnioski samych uchodźców o jednorazowy zasiłek 300 zł to obejmują one do tej pory blisko ok. 6,5 tys. osób).

  • kg
Najnowsze artykuły