Ćwiczenia DRAGON-24. Tego nie róbmy, gdy natkniemy się na wojskowe kolumny!

01.03.2024

Ćwiczenia DRAGON-24. Tego nie róbmy, gdy natkniemy się na wojskowe kolumny!

W związku ćwiczeniami DRAGON-24 przez najbliższe dni możemy więc np. natknąć się na drogach na wojskowe kolumny. Wszelkie nasze spostrzeżenia zachowajmy dla siebie, nie publikujmy w sieci zdjęć czy nagrań! To dla bezpieczeństwa naszego kraju.

Rozpoczęte 26 lutego ćwiczenie ,,Dragon-24” (DR-24) to  element największego pokazu zdolności obronnych NATO od ćwierć wieku – ćwiczenia o kryptonimie ,,Steadfast Defender-24” (STDE-24).  Zarówno STDE-24, jak i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

W czasie ćwiczeń sprawdzana jest m.in. zdolność wojsk do przemieszczania się czy osiągania gotowości w rejonie wskazanym do wykonywania zadań, weryfikowane są procedury dotyczące transportu i ruchu wojsk.

Ruch kolumn pojazdów wojskowych odbywa się na drogach niemal całego kraju już od 12 lutego. Jeszcze przez jakiś czas będziemy mogli napotkać wojskowe kolumny, eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. W związku z tym kierujący proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy: nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie!

Chrońmy także wszelkie dane związane z ćwiczeniami. Nie publikujmy w internecie żadnych informacji – zdjęć obrazujących ruchy wojsk, ich lokalizacji, dat i godzin przejazdów kolumn, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych, tablic rejestracyjnych, znaków rozpoznawczych i identyfikacyjnych. Każde nieprzemyślane działanie – jak udostępnianie zdjęć przedstawiających wojskowe obiekty, instalacje i urządzenia – może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności Polski.

W NATO-wskich ćwiczeniach ,,Steadfast Defender-24” w Europie Środkowej bierze dział ok. 90 tys. żołnierzy ze wszystkich państw Sojuszu oraz Szwecji. Sprawdzana jest zdolność sił NATO do odstraszania i obrony, w tym odparcia ataku na państwo członkowskie. Polska jest jednym z gospodarzy ćwiczeń, przyjmując na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

Na bazie informacji przekazanej przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz strony www Ministerstwa Obrony Narodowej

 

  • źródło: UM
Najnowsze artykuły