Częstochowa 56. na liście miast, po których porusza się najwięcej szkodowych kierowców

24.12.2022

Częstochowa 56. na liście miast, po których porusza się najwięcej szkodowych kierowców

Z deklaracji częstochowskich kierowców wynika, że ponad 23% z nich odpowiada za przynajmniej jedną szkodę komunikacyjną. Taki wynik oznacza, że Częstochowa plasuje się w drugiej części zestawienia największych miast w Polsce pod względem liczby kierowców deklarujących szkody. Z danych wynika, że ostrożniejszych za kierownicą mieszkańców Śląska można było spotkać tylko w jednym mieście – Raciborzu.

Eksperci multiporównywarki rankomat.pl przeanalizowali deklaracje właścicieli samochodów poszukujących taniego OC. Celem było sprawdzenie, po których miastach poruszało się najwięcej kierowców przyznających się do spowodowania w przeszłości chociaż jednej szkody. Okazuje się, że najwięcej szkodowych kierowców można było spotkać w innym mieście położonym w województwie śląskim – Sosnowcu (28,6%). Najmniej nieostrożnych kierowców było z kolei w Gnieźnie (17,5%).

Częstochowa w liczbach

23,5% częstochowskich kierowców przyznało się do spowodowania w przeszłości przynajmniej jednej szkody komunikacyjnej. To wynik na miarę 56. miejsca w zestawieniu 84 miast. Statystyczny szkodowy kierowca z Częstochowy ma 41 lat. Chociaż aktualnie w jego garażu stoi Ford Focus, to w przeszłości mógł on spowodować szkody innym pojazdem. Statystyki dotyczące kolizji i wypadków wpływają na cenę OC w danym regionie, a w Częstochowie średnia składka w III kwartale 2022 r. wyniosła 467 zł. To o 30 zł mniej od średniej dla całego kraju. W badanym okresie mniej za OC płacili mieszkańcy Żor (464 zł), Tarnowskich Gór (462 zł), Rybnika (451 zł) i Raciborza (433 zł). Nie oznacza to, że we wszystkich wymienionych miastach można było spotkać mniej szkodowych kierowców – przykładem mogą być Tarnowskie Góry z wynikiem 27,7%.

 

– Historia ubezpieczenia kierowcy jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez ubezpieczycieli, jeśli chodzi o wycenę OC. Bezszkodowi kierowcy mogą liczyć na maksymalne zniżki. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe na podstawie danych dotyczących kolizji i wypadków, sieci dróg oraz natężenia ruchu oceniają ryzyko wystąpienia szkody w danym mieście czy regionie. Wysokie ryzyko może oznaczać wyższą cenę obowiązkowej polisy – komentuje Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych multiporównywarki rankomat.pl. – Podczas kalkulacji składki ubezpieczyciele uwzględniają więcej parametrów. Dlatego zawsze warto porównać oferty wszystkich towarzystw, ponieważ każde z nich inaczej będzie oceniać ryzyko wystąpienia szkody – dodaje.

Częstochowa na tle województwa

Zmotoryzowani mieszkańcy Częstochowy wypadli dobrze, gdy uwzględni się deklaracje z całego regionu. W województwie śląskim 25,2% kierowców przyznało się do przynajmniej jednej szkody w swojej historii ubezpieczenia. Nic więc dziwnego, że średnia wojewódzka cena OC okazała się wyższa o 3 zł od średniej ceny OC w Częstochowie i wyniosła 470 zł. W skali całego kraju najmniej za OC płacili kierowcy z Podkarpacia (425 zł), a najmniej szkodowych kierowców można było spotkać na Lubelszczyźnie (20,4%).

 

  • źródło: rankomat.pl
Najnowsze artykuły