Częstochowa: 650 numerów PESEL dla uchodźców

21.03.2022

Częstochowa: 650 numerów PESEL dla uchodźców

W ciągu zaledwie pięciu dni częstochowski magistrat wydał 650 numerów PESEL ukraińskim uchodźcom. Zainteresowanie jest jednak ogromne. Z tego też powodu w najbliższą sobotę 26 marca stanowiska do nadawania PESEL będą ponownie dodatkowo czynne w godzinach 7.30-11.30.

Na pięciu stanowiskach dziennie można wydać około 130 numerów PESEL. W poniedziałek obsługę gwarantującą nadanie PESEL tego samego dnia otrzymało kilkadziesiąt osób z kolejki – wiele z nich rezerwowało też miejsce dla najbliższych. Pozostali otrzymali numerek na wtorek. Od środy jednak nastąpi powrót do obsługi kolejki w danym dniu. Rozwiązanie, związane z wydawaniem numerów kolejkowych na dzień następny, nie sprawdziło się.

– Dzięki otrzymanym nowym czytnikom linii papilarnych oraz z racji czasowego (od 23 do 25 marca) zawieszenia możliwości przyjmowania od mieszkańców wniosków o dowód osobisty (z powodu niezbędnego remontu), możliwe będzie przemieszczenie sprzętu i zwiększenie liczby stanowisk do obsługi uchodźców – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu. – Powinno to usprawnić i przyspieszyć proces przyznawania numerów PESEL, które – wraz z profilem zaufanym – niezbędne są m.in. do starania się o formy wsparcia przewidziane specustawą, objęcia leczeniem specjalistycznym czy aplikowania o pracę. Także część polskich banków wymaga numeru PESEL do założenia konta – dodaje.

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Częstochowy czynny jest od poniedziałku do piątku (w godz. 7.30-15.30, we wtorki do godz. 17), ale w najbliższą sobotę 26 marca stanowiska do nadawania PESEL będą ponownie dodatkowo czynne w godzinach 7.30-11.30.

  • kg
  • zdj. UM Cz-wa
Najnowsze artykuły