Częstochowa: Jan Wołek będzie świętował 50-lecie pracy artystycznej

15.11.2023

Częstochowa: Jan Wołek będzie świętował 50-lecie pracy artystycznej

Poeta, pieśniarz, pisarz i malarz Jan Wołek świętuje 50-lecie pracy artystycznej. Benefis z udziałem wielu czołowych postaci świata muzyki, filmu i estrady zaplanowano na 22 listopada w Filharmonii Częstochowskiej. W przyszłym roku artysta będzie obchodził 70. urodziny.

“Benefis z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Jana Wołka to spotkanie licznych, zaproszonych przez Benefisanta gości – aktorów, muzyków. Jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce” – poinformowała dyrektor współorganizującej wydarzenie Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Anna Paleczek-Szumlas.

 

W prowadzonym przez Artura Andrusa koncercie wystąpią: Vadim Brodski, Piotr Bukartyk, Andrzej Grabowski, Janusz Grzywacz, Krzysztof Jaroszyński, Joanna Liszowska, Włodzimierz Nahorny, Marian Opania, Andrzej Poniedzielski, Jerzy Satanowski, Gabriela Bielecka, Nula Stankiewicz, Lora Szafran, Magda Umer, Jacek Wójcicki, Wiktor Zborowski i Katarzyna Żak. Kierownictwo muzyczne koncertu objął Janusz Strobel.

 

Bohaterem wieczoru będzie Jan Wołek. Jak przypominają organizatorzy benefisu, jest on artystą wszechstronnym – kompozytorem, twórcą programów telewizyjnych, malarzem, poetą, pisarzem, pieśniarzem i karykaturzystą. “O świecie opowiada na różne sposoby: za pomocą obrazu, słowa i piosenki. Odżegnuje się jednak od wskazania, który z tych środków wyrazu jest mu najbliższy” – czytamy w zaproszeniu na benefis.

 

W latach 70. Jan Wołek aktywnie uczestniczył w studenckim życiu kulturalnym, był laureatem nagród kilkunastu festiwali, w tym dwukrotnym zwycięzcą Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, wielokrotnym uczestnikiem i laureatem Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. Napisał ok. 3 tys. piosenek, m.in. dla Lory Szafran, Andrzeja Poniedzielskiego, Mariana Opani, Katarzyny Groniec, Alicji Majewskiej i wielu innych artystów. Jest autorem kilku książek, m.in. “Momentu z jednej całości”, “Cygara dla potrzeb filmu”, “Na wskutek niestrawności” i “Po”.

 

Jako malarz był uczestnikiem wielu plenerów i wystaw zbiorowych. Indywidualne wystawy miał m.in. w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Bielsku Białej, Kielcach, Sopocie, Stuttgarcie, Berlinie, Irkucku, Tokio, Chicago, Toronto, Montrealu, Lwowie, Krzemieńcu i Grodnie. W 2017 roku wystawę malarstwa Jana Wołka pt. “Oczywiście” prezentowała Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie. Artysta mieszka w Warszawie i w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie prowadzi autorską galerię.(PAP)

 

 

  • mab/ pat/
Najnowsze artykuły