Częstochowa. Krystian W. skazany na 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo żony

24.04.2023

Częstochowa. Krystian W. skazany na 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo żony

W piątek, 21 kwietnia Sąd Okręgowy w Częstochowie ogłosił wyrok w sprawie zabójstwa 27-letniej Karoliny z Częstochowy. Jej mąż, 31-letni Krystian W. został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna zabił matkę swoich dzieci, a jej zwłoki wywiózł poza miasto i podpalił.  Wyrok nie jest prawomocny.

Przypomnijmy, że 27 sierpnia 2021 roku Karolina W. brała udział w imprezie rodzinnej wraz z nowym partnerem. Wydarzenie miało miejsce w jednej z podczęstochowskich miejscowości. Para wróciła do swojego miejsca zamieszkania następnego dnia ok. godz. 5:00. Krystian W. śledził ich gdy podążali na imprezę oraz w drodze powrotnej. W mieszkaniu partner Karoliny W. zorientował się, że zostawił w samochodzie telefon, więc kobieta udała się po przedmiot i wtedy podszedł do niej Krystian W. Małżonkowie zaczęli się sprzeczać i w trakcie kłótni oskarżony uderzył pokrzywdzoną kilka razy w głowę jakimś twardym przedmiotem. Następnie mężczyzna chwycił ją obiema rękami za szyję i mocno zacisnął, w wyniku czego spowodował jej gwałtowne uduszenie. Krystian W. umieścił zwłoki swojej żony Karoliny na tylnym siedzeniu swojego samochodu i przewiózł do miejscowości Łobodno, znajdującej się kilkanaście kilometrów od Częstochowy. Tam ukrył zwłoki w rowie przy drodze gruntowej z dala od zabudowań mieszkalnych i przykrył gałęziami, a następnie polał je substancją łatwopalną i podpalił. Potem zasypał zwłoki ziemią i śmieciami, w ten sposób, że nie były widoczne oraz wrócił do Częstochowy.

Poszukiwania kobiety i odkrycie tragicznego finału

Po przebudzeniu partner Karoliny W. zorientował się, że kobiety nie ma w mieszkaniu i zawiadomił Policję, która wszczęła czynności poszukiwawcze. W trakcie tych czynności Krystian W. zaprzeczył, że w ostatnim czasie widział się z żoną, co stało w sprzeczności z analizą zapisów monitoringu sprzed domu pokrzywdzonej. Do zatrzymania Krystiana W. doszło 30 sierpnia 2021 roku. W toku śledztwa prokurator przedstawił mu zarzut zabójstwa Karoliny W. Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do uduszenia żony, zaprzeczając jednocześnie, że wcześniej uderzał ją w głowę. Nie potrafił także wyjaśnić motywów swojego zachowania. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. – Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że oskarżony w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu nie miał zniesionej zdolności rozumienia znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem, czyli był w pełni poczytalny. Wykluczono również, że znajdował się z stanie silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami (tzw. afekt fizjologiczny). Krystian W. nie był w przeszłości karany.

Wyrok w sprawie

Wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie uznał oskarżonego Krystiana W. za winnego zabójstwa żony i wymierzył karę 25 lat pozbawienia wolności. Na poczet kary zaliczył okres tymczasowego aresztowania, który trwał od momentu zatrzymania podejrzanego. Wyrok nie jest prawomocny. Strony mogą się od tego wyroku odwołać. Jeżeli wpłyną apelacje, wówczas będzie rozpoznawał je Sąd Apelacyjny w Katowicach. – Sąd wymierzył oskarżonemu taką karę, o jaką wnioskował prokurator – właśnie te 25 lat pozbawienia wolności. Przestępstwo zarzucone oskarżonemu jest zagrożone karą do dożywotniego pozbawienia wolności włącznie, ale tej kary sąd nie wymierzył – mówi Dominik Bogacz, rzecznik prasowy częstochowskiego sądu.

  • Paula Nogaj
Najnowsze artykuły