Częstochowa/ Miasto przekaże pieniądze na promocję i doposażenie dwóch uczelni

17.04.2024

Częstochowa/ Miasto przekaże pieniądze na promocję i doposażenie dwóch uczelni

Promocja rekrutacji, doposażenie laboratoriów, niezbędny sprzęt oraz otwarte projekty edukacyjne – na to wszystko, łącznie 220 tysięcy złotych, jeszcze w tym roku częstochowski magistrat przekaże Uniwersytetowi Jana Długosza oraz Politechnice Częstochowskiej.

Pierwsze tegoroczne umowy w ramach programu “Akademicka Częstochowa” podpisali w środę w magistracie ubiegający się o reelekcję prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk oraz rektor Uniwersytetu Jana Długosza prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska i rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol.

 

Obie częstochowskie uczelnie publiczne otrzymają od miasta w sumie 220 tys. zł. 120 tys. zł zostanie przekazane na zadania majątkowe, a 100 tys. zł – na działania promocyjne.

 

“Nasze uczelnie są coraz silniejsze i lepiej postrzegane na mapie ośrodków akademickich w kraju. Dlatego w ramach programu +Akademicka Częstochowa+ staramy się też przekonywać młodych ludzi, żeby rozważyli studia w na którejś z częstochowskich uczelni, gdzie jest obecnie wiele kierunków, które jeszcze niedawno były niedostępne w naszym mieście” – podkreślił prezydent Matyjaszczyk.

 

W planach miasta są również kolejne umowy, które zostaną podpisane w najbliższym czasie. Dotyczą one m.in.: uruchomienia Centrum Wideokonferencyjnego Uniwersytetu Jana Długosza, utworzenia laboratorium komputerowego dla nowego kierunku “Budownictwo z wykorzystaniem Automatyki i Robotyki” w Politechnice Częstochowskiej, zakupu lampy szczelinowej dla potrzeb politechnicznego laboratorium, doposażenia sprzętowego Akademickiego Centrum Kultury.

 

W latach 2015-2023 w ramach programu “Akademicka Częstochowa” przekazano publicznym częstochowskim szkołom wyższym łącznie blisko 1,7 mln zł dotacji.(PAP)

 

 

jms/ jann/

 

fot. UM Częstochowy

  • Julia Szymańska
Najnowsze artykuły