Częstochowa. Motorowerzysta potrącił pieszego na przejściu

12.07.2024

Częstochowa. Motorowerzysta potrącił pieszego na przejściu

Do zdarzenia doszło w samo południe 12 lipca na ul. Piłsudskiego w Częstochowie. Motorowerzysta potrącił pieszego na przejściu dla pieszych. Poszkodowana osoba wymagała pomocy medycznej. Policja prowadzi obecnie działania, mające na celu ustalić okoliczności tego zdarzenia.

Policja uczula, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz wchodzącemu na nie. W miejscach, gdzie występuje wzmożony ruch pieszych należy w pierwszej kolejności zwolnić i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Uwaga! Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej 30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku, przy 50 km/h, pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku, natomiast przy 70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

Najważniejsze zasady, które obowiązują pieszych!

  • Pieszy, co do zasady, poruszając się po drodze, ma obowiązek ustępować miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, poza przypadkami, gdzie pieszemu przysługuje pierwszeństwo, jak choćby na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Piesi powinni więc zachować szczególną ostrożność nie tylko po to, aby spełnić obowiązek ustawowy, ale przede wszystkim, by zadbać o własne życie i zdrowie;
  • Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd – również na przejściu dla pieszych. Pieszy musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię, da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się. Zabrania się wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów, ale pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.
  • Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie również w innych sytuacjach drogowych. Ustawowy obowiązek używania elementów odblaskowych spoczywa na pieszych przy poruszaniu się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym, jednak używajmy odblasków również w mieście. Nawet mały element odblaskowy może uratować nam życie.
  • red.
Najnowsze artykuły