Częstochowa. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk będzie ubiegał się o kolejną kadencję z ramienia Lewicy

19.02.2024

Częstochowa. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk będzie ubiegał się o kolejną kadencję z ramienia Lewicy

Krzysztof Matyjaszczyk poinformował już oficjalnie, że zamierza kandydować na prezydenta Częstochowy w zbliżających się wyborach samorządowych. Wiadomo też, że o swoją czwartą kadencję ubiegać się będzie z ramienia Nowej Lewicy. – Startuję, bo chcę nadal walczyć o lepszą Częstochowę – podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej.

– Przed Częstochową otwiera się ogromna szansa. Nowy budżet unijny umożliwi ściągnięcie do naszego miasta kilkuset milionów złotych, a w ostatnich latach udowodniliśmy, że doskonale sobie radzimy z pozyskiwaniem unijnych funduszy. Zrealizowaliśmy wiele ważnych inwestycji, dzięki którym Częstochowa stała się lepsza. Przed Częstochową otwiera się ogromna szansa, bo w październiku ubiegłego roku zmieniła się w Polsce władza. Poprzednicy dzisiejszych rządzących dążyli do centralizacji i marginalizacji samorządu. Komitet, z którego zamierzam startować to Nowa Lewica, która współtworzy nowy rząd i odpowiada za wiele resortów niezwykle ważnych z punktu widzenia Miasta Częstochowy. Wiem, że nowa większość zamierza prowadzić zupełnie inną politykę. Wierzę też, że dzięki moim osobistym kontaktom z politykami dziś sprawującymi władze, Częstochowa również zyskuje szansę na odpowiednie traktowanie, dobre traktowanie przez rząd, czego zabrakło w ostatnich latach – mówił Krzysztof Matyjaszczyk podczas swojego wystąpienia we wtorek 19 lutego.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przedstawił swoje priorytety na kolejną kadencję:

  • Lepsza ochrona zdrowia: utworzenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, mniejsze kolejki do lekarzy specjalistów oraz potrzebne mieszkańcom programy zdrowotne.
  • Lepsza praca, czyli lepiej płatna dzięki nowym inwestycjom specjalnej strefy ekonomicznej, dalszemu rozwijaniu współpracy częstochowskiego samorządu, nauki i biznesu oraz edukacji zawodowej i branżowej.
  • Lepsza opieka nad seniorami, czyli programy aktywizacyjne, miejskie bonusy, poczucie bezpieczeństwa i komfortu życia w mieście dla tych, którzy dbali o Częstochowę przez poprzednie lata.
  • Lepszy dostęp do własnego mieszkania – budowa 500 nowych mieszkań, co już ruszyło w ramach nowych bloków komunalnych czy osiedla TBS na Parkitce.
  • Lepsza zielona Częstochowa, czyli inwestycje w ekologię z wykorzystaniem funduszy unijnych, rewitalizacja Promenady im. Czesława Niemena, zielone zmiany na Placu Biegańskiego i  Placu Rady Europy, projekt Meandry Warty, Słoneczna Gmina czy odnawialne źródła energii dla mieszkańców.
  • Lepsza Komunikacja – budowa nowej linii tramwajowej na Parkitkę, rozbudowa systemu dróg rowerowych, łączących Częstochowę z subregionem, rozwój dzielnicowych centrów przesiadkowych.
  • Lepsza infrastruktura drogowa – większe inwestycje w drogi lokalne, nowe połączenia dzielnicowe, takie jak na przykład 1 Maja – Krakowska oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach m.in. poprzez oświetlenie nowych ulic, przejść dla pieszych oraz nowe sygnalizację świetlne.
  • Lepsza, bardziej przyjazna Częstochowa – inwestycje w kulturę i sport – w tym modernizacja Biblioteki Publicznej oraz Teatru im. Adama Mickiewicza, rozbudowa Centrum Piłkarskiego na obecnym obiekcie Rakowa oraz koncepcja nowego stadionu dla drużyny Mistrza Polski.
  • Lepsza europejska Częstochowa – 285 mln zł dla Częstochowy w najbliższych latach w ramach projektów subregionalnych, szansa na ponad 200 mln na inwestycje tramwajowe z programu FENIKS, a także metodyczne aplikowanie o środki rozdzielone centralnie.

 

1,5 tys. inwestycji zostało już zrealizowanych

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas konferencji prasowej podkreślił, że w czasie jego prezydentury zrealizowanych zostało prawie 1,5 tys. inwestycji – nie licząc zadań z Budżetu Obywatelskiego za ok. 3 mld zł.  – Finalizujemy przebudowę układu komunikacyjnego miasta, planujemy wiele nowych – w tym ekologicznych inwestycji z udziałem środków unijnych – wyliczał, zaznaczając, że częstochowski samorząd jest wiceliderem pozyskiwania środków unijnych w województwie. – Częstochowa przestała być kojarzona z wyłącznie z Jasną Górą – pierwsi wprowadziliśmy program dofinansowania in vitro, dobrze skomunikowaliśmy i przygotowaliśmy tereny inwestycyjne, zdobyliśmy nagrody za innowacyjne programy społeczne – dodał prezydent i podziękował radnym Klubu Radnych Lewicy, Klubu Radnych Wspólnie dla Częstochowy, a także radnym Koalicji Obywatelskiej, którzy wspierali inicjatywy rozwijające miasto. Prezydent podziękował także urzędnikom, którzy realizowali te inwestycje, wszystkim organizacjom pozarządowym – w tym również Stowarzyszeniu Wspólnie dla  Częstochowy, dzięki którym – jak zaznaczył – możliwe było szerokie współdziałanie w wielu sferach naszego miasta, przedsiębiorcom za współpracę przy rozwoju gospodarczym naszego miasta. Słowa uznania skierowane zostały również w stronę mieszkańców miasta za wsparcie i zrozumienie w wielu aspektach.

  • Paula Nogaj
Najnowsze artykuły