Częstochowa rowerowa: przybędzie ścieżek dla miłośników jednośladów

17.03.2022

Częstochowa rowerowa: przybędzie ścieżek dla miłośników jednośladów

W ciągu dwóch najbliższych lat infrastruktura rowerowa w naszym mieście ma wynieść ponad 100 kilometrów! Plany miasta w tym zakresie są bardzo szerokie. – Częstochowa będzie zachęcać do zwiedzania jej, jak i okolic na rowerze – twierdzi Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej i pieszej.

– Kiedy w 2014 roku zaczęliśmy rewolucję rowerową w Częstochowie, mieliśmy 32 km dróg rowerowych, dziś mamy już 85 kilometrów ścieżek – zaznacza Łukasz Kot. Wkrótce liczba ta jeszcze wzrośnie – ma wynieść ponad 100 kilometrów! Nastąpi to po ukończeniu dwóch, właśnie realizowanych, strategicznych inwestycji drogowych (DK-46 i DK-91).

Niezbędne jest też uspójnienie przebiegających już szlaków. W mieście jest bowiem wiele miejsc, w których brakuje 50, 60, czy 100 metrów ścieżki rowerowej, aby utworzyć ciągłość. Miasto zamierza to zmienić. – Chcemy poprawić komfort podróżujących jednośladami. Powstaną też odcinki, które mają znacznie więcej – po 5, 6 tysięcy metrów. Rozwój tras rowerowych ma służyć mieszkańcom – podkreśla prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

I właśnie z tego powodu miasto rozpoczyna realizację projektu „CzęstoRowerowa”. Prace mają być wykonywane w latach 2022-2024. – Projekt zakład również udrożnienie wałów rzecznych dla rowerzystów. W tym przypadku konieczne jest oczywiście uzyskanie zgód właścicieli – wyjaśnia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Dzięki wszystkim inwestycjom możliwe będzie podróżowanie rowerem po naszym mieście w każdym kierunku. Poza tym powstaną też szlaki wylotowe. – Częstochowa będzie zachęcać do zwiedzania jej, jak i okolic na rowerze – twierdzi Łukasz Kot.

W tym roku miasto planuje:

  • wyremontować ścieżkę przy al. Jana Pawła II – na odcinku od rynku Wieluńskiego do ulicy Popiełuszki,
  • zbudować łącznik w okolicy ulic Wręczyckiej i Okulickiego,
  • połączyć aleję Bohaterów Monte Casino z ulicą Hoene Wrońskiego,
  • połączyć ścieżkę rowerową w pobliżu ronda Mickiewicza.

W tym roku jest również szansa na rozpoczęcie budowy ciągu rowerowego wzdłuż ul. Św. Jadwigi łączącego ulicę Św. Rocha z Główną, który ułatwi dojazd rowerem do Parku Wypoczynkowego „Lisiniec”.

 

Wkrótce wdrażana będzie nowa rowerowa aplikacja mobilna „Brama na Jurę”. Da ona możliwość skorzystania z gotowych, zaplanowanych tras rowerowych na terenie Częstochowy, a także wyznaczenia własnej trasy rowerowej ze zdefiniowanym poziomem trudności. Dzięki tej aplikacji będzie można zapoznać się z ciekawymi elementami na trasie. Będą też takie dane jak przewyższenia, długość, liczba spalonych kalorii, oszczędność paliwa, czy CO2.

  • kg
Najnowsze artykuły