Częstochowa. To już szóste spotkanie miłośników fantastyki

29.02.2024

Częstochowa. To już szóste spotkanie miłośników fantastyki

Był już Sapkowski i Tolkien. Były Gwiezdne Wojny i mitologia Cthulhu. Było też o marzeniach i o koszmarach. Przyszedł więc czas na science-fiction, CyberPunk i gry elektroniczne. I to właśnie będzie motyw przewodni szóstego już Częstochowskiego Dnia Fantastyki. Po raz pierwszy jednak impreza będzie miała charakter otwarty. – Zarówno ta odsłona jak i kolejne będą miały myśl przewodnią, ale nie zamierzamy się zamykać ani ograniczać – zaznaczają organizatorzy.

Szósta edycja konwentu odbędzie się w najbliższą sobotę – 2 marca, tradycyjnie już w pubie Szafa Gra. Poza prelekcjami i spotkaniami z gośćmi, na uczestników czekać będą liczne konkursy, pokaz filmowy, strefy gier, warsztatów i wystawców. Wśród tych ostatnich znaleźli się: Moonlight Atelier, Erpegowe Piekiełko, Hobby 3 – Księgarnia Fantastyczna, Geeky Trinkets, Tonia Art i Miedźwa. Magda Zdrzałek wraz z Krzysztofem Majtyką poprowadzą sesję malowania figurek, odbędą się też dwa konkursy filmowe – pierwszy z nich dotyczy ekranizacji gier, drugi z kolei produkcji science fiction. Tradycyjne już nagrodzona zostanie osoba z najlepszym przebraniem, a o godzinie 21:00 na ekranie pojawi się THX 1138 (1971) w reżyserii George’a Lucasa. Od momentu otarcia imprezy aż do jej zakończenia będzie można skorzystać również z oferty gastronomicznej.

Jednym z zaproszonych gości, który pojawi się podczas VI Dni Fantastyki, jest Mikołaj Kołyszko – religioznawca, autor podcastu i gier, a także były redaktor naczelny portalu CzytajPL. Podczas konwentu wygłosi prelekcję – „Śmiertelne egzorcyzmy – czyli kiedy zamiast demonów, giną ludzie”. W programie znalazło się też spotkanie z tłumaczem. To Łukasz Zieliński, który od 25 lat związany jest z branżą gier komputerowych i współtworzył polskie wersje licznych i znanych tytułów. Będzie też Marcin Przybyłek, szerzej znany jako Martin Ann – to prawdziwy człowiek renesansu – lekarz, trener i konsultant biznesowy, wizjoner, filozof, autor książek i szkoleniowiec. Kolejnym „człowiekiem książki”, jakiego będziemy mieli okazję poznać w ramach konwentu, jest Rafał Kosik – autor serii „Felix, Net i Nika” dla młodzieży, serii dla dzieci „Amelia i Kuba” oraz licznych pozycji science fiction dla dorosłych. Z kolei świat gier reprezentować będzie Michał „mfx” Lisiecki – współtwórca wrocławskiego Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery oraz kanału na YouTubie RetroGralnia, współorganizator wrocławskiego Polconu w 2012 i 2016 roku, a kiedyś także dziennikarz growy. Listę gości tradycyjnie zamyka Łukasz „Sas” Sasuła – z wykształcenia historyk i literaturoznawca, z zamiłowania również gracz, kawosz i twórca figurek.

Impreza rozpocznie się równo w południe, a zakończy ją Zajazd do Night City, czyli konwentowe after party.

 

plakat organizatorów

  • mz
Najnowsze artykuły