Częstochowa uświadamia najmłodszych na temat autyzmu

31.03.2023

Częstochowa uświadamia najmłodszych na temat autyzmu

Światowy Dzień Autyzmu obchodzony jest co roku 2 kwietnia. Jest to dzień, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat spektrum autyzmu oraz wsparcie osób z autyzmem i ich rodzin. I w Częstochowie postanowiono zorganizować z tej okazji różne wydarzenia.

Obchody tego dnia są organizowane na całym świecie i skupiają się na różnych aspektach związanych z autyzmem. Wśród aktywności znajdują się m.in. kampanie społeczne, konferencje, seminaria, spotkania z ekspertami, wydarzenia kulturalne i sportowe.

Podczas obchodów Światowego Dnia Autyzmu, ważne jest zwrócenie uwagi na potrzeby i wyzwania, z jakimi borykają się osoby z autyzmem i ich rodziny. Wspieranie osób z autyzmem i ich integracja społeczna to kluczowe kroki na drodze do zrozumienia i akceptacji tej społecznej grupy.

Dzisiaj od godz. 10 na placu Biegańskiego trwał ,,Przystanek autyzm”. Impreza skierowana do najmłodszych, którzy w sposób dopasowany do swojego wieku także powinni uczyć się, że są wokół nich osoby autystyczne.
31 marca w piątek w Urzędzie Miasta odbędzie się konferencja naukowa ,,Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę”. Tego samego dnia wieczorem w Miejskim Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego 50/68 od godz. 18 odbędzie się gala, której towarzyszyć będzie recital ,,Kora Jackowska. Poetka” z udziałem Agnieszki Łopackiej oraz Krzysztofa Niedźwieckiego.

1 kwietnia miejsce będzie mieć akcja informacyjna ,,Niebieskie zakupy”. Od godz. 16 impreza z charytatywnym wymiarem w Muzeum Monet i Medali, czyli ,,Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu”. Zakończenie odbędzie się 2 kwietnia w niedzielę. Chętni mogą wziąć udział w akcji informacyjnej pod hasłem ,,Niebieski tramwaj”. Zaplanowano wyświetlenie niebieskiej iluminacji na murach jasnogórskiego klasztoru.

Organizatorami tych wszystkich wydarzeń są Stowarzyszenie Daj Mi Czas, Środowiskowy Dom Samopomocy typu D w Częstochowie, Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka oraz Urząd Miasta Częstochowy. Honorowy patronat nad całością sprawuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Nadii Klabisz.

  • opr. nl
Najnowsze artykuły