Częstochowa w teledysku nie tylko u Muńka

27.07.2023

Częstochowa w teledysku nie tylko u Muńka

W połowie lipca w przestrzeni internetowej miała miejsce premiera debiutanckiego singla zespołu Overthink. Wokalista zespołu – Szymon Gniadkowski to urodzony w Częstochowie muzyk, który deklaruje, że „chętnie wraca do swojego rodzinnego miasta, zarówno fizycznie, jak i myślami, wspomnieniami”. Szymon mieszka teraz i tworzy we Wrocławiu, ale Częstochowa wciąż obecna jest w życiu artysty. Dowodem na to jest singiel „Snapchat”, a także teledysk do tego utworu, w którym znalazły się nagrania ukazujące miasto świętej wieży w latach 90.

Dokładnie 16 lipca miała miejsce premiera utworu „Snapchat”. „To licealna opowieść: trochę o beztrosce, trochę o pierwszych zauroczeniach oraz trudnościach w nawiązywaniu relacji” – tłumaczy autor tekstu i wokalista Szymon Gniadkowski. Muzyk urodził się i dorastał w Częstochowie, dlatego jego wspomnienia z okresu nastoletniego związane są z właśnie z tym miastem. Wspomnienia te przewijają się również w tekście utworu. „Filmowe Lato w Potoku, nasz lokalny Woodstock za młodu” – śpiewa Szymon.

Tekst to nie jedyny element singla, w którym „występuje” Częstochowa. Za sprawą nagrań autorstwa Zbigniewa Zębika, miasto zostało pokazane również w teledysku. Użyte kadry pochodzą z lat 90. i ukazują te newralgiczne miejsca – widzimy Klasztor Jasnogórski i aleje NMP, budki z frytkami czy częstochowskie licea. Jest też Puchatek przy Starym Rynku, ruiny zamku w Olsztynie czy lunapark w Złotym Potoku. Klip uzupełniają nagrania z prywatnego archiwum muzyków – wykorzystano zarówno ujęcia z lat dziecięcych, jak i uwiecznione na nagraniach spotkania członków zespołu. Okładka singla, którą dla zespołu przygotował Piotr Gniadkowski, również nawiązuje do naszego miasta. Widzimy na niej budynek częstochowskiego Kopernika – liceum, do którego uczęszczał Szymon.

Zespół Overthink składa się z 4 osób. Poza wokalistą i gitarzystą Szymonem Gniadkowskim, muzykę tworzy również gitarzysta Grzegorz Fedyna, basista Dominik Trojnicz oraz Filip Stopa – perkusista. Jak podkreślają muzycy: „jesteśmy grupą przyjaciół, która z czasem ewoluowała w zespół”.

Utwór dostępny jest na YouTubie i w serwisach streamingowych. Dla tych, którzy zespołu chcieliby posłuchać na żywo – najbliższy koncert zaplanowano na piątek 28 lipca. Tego dnia Overthink zagra w klubie muzycznym Stary Klasztor we Wrocławiu.

Przy tworzeniu utworu „Snapchat” udział wzięli:

Szymon Gniadkowski – wokal i gitara prowadząca; tekst utworu

Grzegorz Fedyna – gitara prowadząca

Dominik Trojnicz – gitara basowa

Filip Stopa – perkusja

Piotr Grzegorowski, Jupiter Ranch Studio – nagrania/ mix/ mastering utworu

Piotr Gniadkowski – okładka singla


Fot.1. okładka singla/ Piotr Gniadkowski

 

  • mz
Najnowsze artykuły