Częstochowianki i częstochowianie w geście solidarności z Justyną Wydrzyńską

17.03.2023

Częstochowianki i częstochowianie w geście solidarności z Justyną Wydrzyńską

Częstochowska grupa Strajku Kobiet oraz Stowarzyszenie Demokratyczna RP przyłączyły się do protestu w geście solidarności z Justyną Wydrzyńską. Aktywistka Aborcyjnego Dream Teamu 14 marca została skazana za udzielenie pomocy w aborcji innej kobiecie.

W 2020 roku Justyna Wydrzyńska udostępniła tabletki poronne kobiecie, która prosiła o pomoc Aborcyjny Dream Team i sygnalizowała, że jest w przemocowym związku. Tabletki zostały jej przekazane za pomocą paczkomatu, jednak partner ciężarnej dowiedział się o tym fakcie i wezwał policję. 14 marca 2023 roku Justyna Wydrzyńska została skazana za udzielenie pomocy Annie na osiem miesięcy ograniczenia wolności przez wykonywanie nieodpłatnej pracy przez 30h/msc.

– Mamy u władzy ludzi, którzy przedkładają skrajną ideologię na prawa człowieka i demokrację oraz hołdują takiemu dziewiętnastowiecznemu modeli rodziny. Robią wszystko, aby zrealizować taki model, wtłoczyć go w przepisy, wyroki, całe funkcjonowanie państwa. Ja dzisiaj tu w Częstochowie jestem tu dlatego, że posłowie Koalicji Obywatelskiej przyjechali rozmawiać, dyskutować, prezentować nasz program i jestem tutaj w ramach akcji To jest przyszłość. Mam takie przeczucie, że jesteśmy teraz przed jednym z największych wyzwań, jakie jako polityczka kiedykolwiek miałam w swojej działalności. My po pierwsze musimy odsunąć od władzy ludzi, którzy zepchnęli Polskę w takie bagno autorytaryzmu, a po drugie musimy odbudować Polskę po ośmiu latach rządów ludzi, którzy niszczyli instytucje, spychali kobiety na margines, hołdowali dziewiętnastowiecznemu modelowi rodziny, za których rządów protestujące pokojowo kobiety były bite na demonstracjach – mówiła podczas zgromadzenia posłanka Platformy Obywatelskiej Kamila Gasiuk- Pihowicz.

Powyższe fotografie autorstwa Dagmary Popowicz

  • pn
Najnowsze artykuły