Częstochowie grozi paraliż drogowy? Prezydent Miasta apeluje do GDDKiA

19.07.2023

Częstochowie grozi paraliż drogowy? Prezydent Miasta apeluje do GDDKiA

W czwartek 20 lipca ruszą prace naprawcze autostrady A1 w Konopiskach. Komunikat o planowanym remoncie wzbudził niepokój częstochowskiego samorządu. Władze miasta obawiają się, że prace naprawcze zapowiadane przez GDDKiA przyczynią się do paraliżu drogowego z powodu prowadzonych w Częstochowie strategicznych inwestycji – budowy nowej DK-91 i przebudowy DK-46

Pierwotnie Generalna Dyrekcja Dróg  Krajowych i Autostrad planowała rozpocząć prace naprawcze już 12 lipca, jednakże z uwagi na prognozowane upały, ich termin został przesunięty. Jak podkreśla GDDKiA, remont jest niezbędny, ponieważ w 2020 roku na odcinku o długości ok. 300 m pojawiły się nierówności nawierzchni. – Wykonawca w pierwszej kolejności wykonał doraźne zabiegi naprawcze, tak aby zminimalizować nierówności w tym miejscu. Następnie po wezwaniu GDDKiA, przygotował program naprawczy tego odcinka. Po jego zatwierdzeniu przez GDDKiA nadszedł czas wykonania docelowej naprawy – wyjaśnia Marek Prusak z GDDKiA w Katowicach.

Wszelkie roboty w obrębie obwodnicy Częstochowy grożą paraliżem komunikacyjnym

We wtorek 18 lipca Prezydent Częstochowy skierował do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pismo, w którym zwrócił uwagę na trudności, jakie spowodują dla ruchu w mieście wszelkie roboty na obwodnicy A1, realizowane w najbliższym czasie. Jak wyjaśnia częstochowski magistrat, interwencja podyktowana jest obawą o utrzymanie maksymalnej przejezdności wszelkich alternatywnych dróg tranzytowych w okresie najbardziej intensywnych prac przy budowie nowej alei Wojska Polskiego (dawnej DK-1) oraz rozbudowie i przebudowie DK-46 w Częstochowie. W liście do dyrektora GDDKiA prezydent Częstochowy napisał, że to trudny moment zwłaszcza przez wzgląd na zbliżający się szczyt ruchu pielgrzymkowego w mieście – pieszego i samochodowego – w tym autokarowego. Władze miasta zwracają uwagę na to, że omijając zatory na A1, kierowcy jadący tranzytem z dużym prawdopodobieństwem mogą kierować się na miejskie ulice, dodatkowo komplikując sytuację drogową  i utrudniając życie częstochowiankom oraz częstochowianom w okresie strategicznych inwestycji w modernizację układu komunikacyjnego miasta.

W korespondencji adresowanej do Marka Niełacnego, p.o. dyrektora katowickiego oddziału GDDKiA, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk pisze zatem m.in.: (…) biorąc pod uwagę istotny interes publiczny, w imieniu władz miasta i społeczności Częstochowy, apeluję do Pana Dyrektora o czasowe przesunięcie terminu prac gwarancyjnych na autostradowej obwodnicy, tak aby nie kolidowały one z miejskimi inwestycjami oraz sezonem pielgrzymkowym. W naszym wspólnym interesie powinno być utrzymanie płynności i bezpieczeństwa ruchu między węzłami autostrady na wysokości Częstochowy do czasu, w którym ponownie przejezdne będą kluczowe drogi na terenie miasta.

Prezydent Częstochowy zwrócił również uwagę na fakt, że miasto – planując swoje strategiczne inwestycje – starało się wychodzić naprzeciw krajowemu zarządcy dróg i uwzględniać jego plany, zwłaszcza te dotyczące terminu realizacji obwodnicy A1.

Prace naprawcze nie zostaną przełożone – ruszą w czwartek 20 lipca

W środę GDDKiA poinformowała, że prace naprawcze nawierzchni betonowej autostrady A1 na jezdni w kierunku północnym w Konopiskach muszą zostać wykonane i rozpoczną się w czwartek 20 lipca. W związku z tym wprowadzone zostaną również zmiany w organizacji ruchu.

– Wykonany przejazd technologiczny pomiędzy jezdniami, aby umożliwić realizację prac i wprowadzanie organizacji ruchu na czas robót. Niestety, aby przeprowadzić prace naprawcze konieczne będzie zamknięcie jezdni prowadzącej ruch w kierunku północnym na odcinku około 500 m oraz przekierowanie ruchu na jezdnię przeciwną. Kierowcy do swojej dyspozycji będą mieli dwa pasy ruchu w kierunku Katowic oraz jeden w kierunku Częstochowy. Wprowadzone zostanie także ograniczenie prędkości do 80 km/h na odcinku w rejonie robót oraz do 60 km/h w miejscach przejazdu na drugą jezdnię. Na tym odcinku wprowadzona zostanie też zasada jazdy na suwak – przekazano w komunikacie.

fot. GDDKiA

  • pn
Najnowsze artykuły