Częstochowscy policjanci rozbili grupę przestępczą. 12 osób z zarzutami

17.04.2023

Częstochowscy policjanci rozbili grupę przestępczą. 12 osób z zarzutami

Oszuści działali metodą “na kod bankowy”, włamując się na prywatne konta w mediach społecznościowych, a następnie przez komunikator rozsyłając wiadomości do osób z listy „znajomych”. Zorganizowana grupa przestępcza została rozbita przez częstochowskich policjantów, zwalczających przestępczość gospodarczą. W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach zarzuty usłyszało 12 osób. Wszyscy trafili już do aresztu. Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli mienie o wartości ponad 2 mln zł.

Od października 2022 roku policjanci z Częstochowy skrupulatnie gromadzili i analizowali uzyskane informacje dotyczące przestępców bogacących się kosztem innych. Dzięki zaangażowaniu i dobrej współpracy z Prokuraturą Regionalną w Katowicach wpadli na trop zorganizowanej grupy przestępczej, która z wyłudzania pieniędzy metodą „na kod bankowy’ uczyniła sobie stałe źródło dochodów. W ręce mundurowych wpadło 12 mieszkańców woj. zachodnio-pomorskiego w wieku od 22 do 35 lat, którzy oszukali kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski.

Schemat działania wyglądał zawsze tak samo. Przestępcy, wspólnie z innymi osobami, najpierw włamywali się na prywatne konta w mediach społecznościowych, a następnie przez komunikator rozsyłali wiadomości do osób z listy „znajomych”. Wiadomość zawierała prośbę o wsparcie finansowe. Adresaci takiego komunikatu wierząc, że to ich znajomy popadł w tarapaty finansowe, przekazywali swoje pieniądze w kwocie kilkuset złotych, generując w banku kod bankowy (bo właśnie o taką formę pomocy przestępcy prosili).

Wszyscy przestępcy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa i na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach trafili do aresztu. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli należące do sprawców mienie warte ponad 2 mln zł.

Apelujemy o szczególną ostrożność i ograniczone zaufanie do treści, zamieszczanych w internecie.

Uważajcie przede wszystkim na strony, które alarmują np. o porwaniach dzieci i zachęcają do obejrzenia rzekomego nagrania ze zdarzenia. Stoją za nimi cyberprzestępcy, którzy wyłudzają nasze loginy i hasła do portali społecznościowych, po to by nas okraść.

Klikając w link, by przeczytać komunikat i obejrzeć dołączone nagranie faktycznie przekierowywani jesteśmy na zupełnie inną stronę. W artykule, który nam się otworzy można przeczytać więcej informacji na temat porwania. Często tekst pisany jest łamaną polszczyzną, są w nim powtórzenia oraz błędy ortograficzne i stylistyczne. Pod artykułem zamieszczone jest zdjęcie, które imituje stop klatkę nagrania z monitoringu. Jeśli klikniemy w to zdjęcie, mając nadzieję na odtworzenie nagrania, wyświetli nam się prośba o zalogowanie do swojego konta na portalu społecznościowym (głównie Facebook). Gdy klikniemy w „zaloguj się”, zostaniemy przekierowani na stronę imitującą nasz portal społecznościowy, a po wpisaniu swoich danych przestępcy uzyskają dostęp do naszego konta.

Nie udostępniajcie takich postów! Jeśli w waszym mieście faktycznie doszłoby do podobnego zdarzenia, to na pewno dowiedzielibyście się tego z oficjalnej strony internetowej danej jednostki Policji lub lokalnych i ogólnopolskich mediów, a nie z wpisu zamieszczonego na forum internetowym przez nieznaną osobę. Informujcie o tym swoich znajomych. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo w sieci.

 

  • źródło: KMP w Częstochowie
Najnowsze artykuły