Częstochowscy uczniowie pamiętają o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

14.12.2021

Częstochowscy uczniowie pamiętają o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza obchodzono 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Uroczystości związane z wydarzeniami Grudnia’81 rozpoczęły się spektaklem muzycznym „Chcemy pamiętać…” w wykonaniu szkolnego teatru LO Mickiewicza z piosenkami z tamtego okresu. Podsumowano wyniki I Powiatowego Konkursu Historyczno-Filmowego “Najnowsza Historia Polski obrazem i słowem pisana”. Laureatom pierwszego cyklu konkursowego dotyczącego wspomnień mieszkańców Częstochowy z chwili wprowadzenia stanu wojennego wręczono nagrody. Goście obejrzeli również fragmenty nagrodzonych filmów.

Jarosław Sobkowski opowiedział o pomyśle historyków V LO stworzenia Archiwum PRL – pierwszej w Polsce Szkolnej Izby Pamięci poświęconej czasom 1944-1989. Projekt ten skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Obejmuje lekcje muzealne, projekcje filmów Krzysztofa Kasprzaka opowiadające o Częstochowie w latach 50-80 oraz spotkania z lokalnymi działaczami opozycji antykomunistycznej. Opowiedział również o zgromadzonych w Archiwum PRL eksponatach, które z wielką starannością i pieczołowitością udało się zebrać i zgrupować tak, by tworzyły jedną, niezwykle spójną, a zarazem klimatyczną przestrzeń oddającą historyczny charakter minionej epoki.

– Przypadająca w tym roku szkolnym 40. rocznica wydarzeń grudniowych stała się dla społeczności naszego liceum okazją do zgłębienia tematyki tego jakże trudnego dla Polski i Polaków okresu oraz zainspirowała nas do stworzenia Archiwum PRL – informuje dr Iwona Wołyniec, nauczycielka z Liceum Mickiewicza.

Symboliczną wstęgę do izby pamięci o czasach PRL wspólnie przecięli – dyrektorka V L.O. Małgorzata Witek, naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski i częstochowski działacz i opozycjonista tamtego okresu Jarosław Kapsa, który razem z pomysłodawcą Archiwum Jarosławem Sobkowskim oprowadził gości po wystawie.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły