Częstochowska uczelnia już jako Uniwersytet Jana Długosza

01.06.2023

Częstochowska uczelnia już jako Uniwersytet Jana Długosza

1 czerwca 2023 roku przejdzie do historii uczelni jako pierwszy dzień jej funkcjonowania bez przymiotników w nazwie. Teraz jako Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie uczelnia dołączyła do grona około 20 najważniejszych uniwersyteckich szkół wyższych w Polsce.

W 2018 roku Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie przekształciła się w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Już wtedy władze rektorskie zapowiadały, że kolejnym celem będzie przekształcenie uczelni w uniwersytet tzw. klasyczny z pełnymi prawami akademickimi. – Pięć lat funkcjonowania Uniwersytetu (pod dawną nazwą) można z całym przekonaniem zamknąć stwierdzeniem, że był to czas wytężonej pracy obfitującej w sukcesy i osiągnięcia skutkujące znacznym poszerzeniem zakresu działalności uczelni – zaznaczają władze UJD – Przez ten czas uzyskano zgodę na otwarcie i uruchomiono kierunek lekarski, a niedawno uczelnia otrzymała zgodę na uruchomienie kierunku farmacja, Oferta dydaktyczna powiększyła się także o inne nowe studia takie jak m.in.: psychologia, ratownictwo medyczne, inżynieria medyczna, produkcja i marketing żywności oraz kilka kierunków studiów prowadzonych w języku angielskim – podsumowuje częstochowska uczelnia i dodaje, że sporym osiągnięciem, które stało się kluczem do starań o zmianę nazwy uczelni, było ogłoszenie wyników ewaluacji. – W jej wyniku 6 ewaluowanych dyscyplin uzyskało kategorię A, a 7 B+. Doskonały wynik uruchomił starania o zmianę nazwy, które ukoronowane zostały przyjęciem przez Sejm ustawy z dn. 14 kwietnia 2023 r. zmieniającej nazwę Uczelni na Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. Ustawa została podpisana 1 maja 2023 r. przez Prezydenta RP. Dodać należy, że dzięki wynikom ewaluacji Uniwersytet posiada prawa do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w aż 13 dyscyplinach – informuje UJD.

Wydział Nauk o Zdrowiu również z nową nazwą

Od 1 czerwca zmienia się również nazwa Wydziału Nauk o Zdrowiu, który teraz będzie funkcjonować jako Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego. Decyzja ta została podjęta podczas kwietniowego posiedzenia Senatu UJD. – Collegium Medicum lepiej podkreśla przynależność prawną Uniwersytetu do grupy uczelni medycznych. Collegium dziedziczy cały dorobek zgromadzony przez istniejący od 1 października 2019 roku Wydział Nauk o Zdrowiu – uzasadniają władze uczelni.

 

Dziś rusza rekrutacja!

1 czerwca 2023 roku to również rozpoczęcie rekrutacji na studia w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie na rok akademicki 2023/24. Uczelnia proponuje bogatą ofertę studiów składającą się z 60 kierunków studiów: I i II stopnia, w ramach jednolitych studiów magisterskich, a także na kierunkach prowadzonych w języku angielskim. W tegorocznej rekrutacji do dyspozycji kandydatów wśród nowości znajdują się: farmacja (jednolite studia magisterskie), ratownictwo medyczne (st. I stopnia), Specialized English for Business (st. II stopnia prowadzone w języku angielskim), fotografia i kreacja przekazu wizualnego, (st. II stopnia), studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie (st. I stopnia) oraz usługi społeczne (st. II stopnia). Pierwsza rekrutacja potrwa do 10 lipca 2023 roku. Odbywa się ona poprzez stronę: https://rekrutacja.ujd.edu.pl/, na której można znaleźć także wszystkie niezbędne dla kandydatów informacje.

 

 

  • pn
Najnowsze artykuły